Kochasz kwiaty i uwielbiasz szczególnie te odmiany, które są efektywne, potrafią osiągnąć spore rozmiary, a przy tym nie potrzebują szczególnych warunków do wzrostu? Zamiokulkas spełni twoje oczekiwania i sprawi, że twój dom się zazieleni.

Reklama

Jak wygląda zamiokulkas?

Zamiokulkas to gatunek z rodziny bylin, który tworzy kłącza. To właśnie z nich wyrastają długie, ciemnozielone liście zwężające się ku wierzchołkowi i umieszczone na mięsistych łodygach magazynujących wodę. Kwiaty rośliny są kolbowate i osiągają 20 cm długości. Kwiatostan przekształca się później w owocostan ze spłaszczonymi jagodami o średnicy 1 cm.

Zamiokulkas rzadko zakwita w warunkach domowych, jednak potrafi cieszyć oko swoim wyglądem przez cały rok. Jest też odporny na szkodniki i choroby. Roślina w naturalnym środowisku występuje we wschodniej Afryce i okolicach podzwrotnikowych.

Zamiokulkasy – co lubią, a czego nie?

Zamiokulkas nie jest wymagającą rośliną. Ten gatunek potrafi być odporny na przeróżne warunki. Jeżeli zapomnisz go podlać, kwiatek przez jakiś czas wytrzyma nawet ekstremalne susze, dlatego jest świetną propozycją dla początkujących, jak i np. osób, które często wyjeżdżają lub zapominają o regularnym podlewaniu roślin.

Zamiokulkas nie lubi jednak przelewania wodą i przeciągów. Zimą nie powinien więc stać w miejscach, gdzie jest narażony na zimne powietrze.

Jakie podłoże jest najlepsze dla zamiokulkasa?

Żyzna, próchniczna ziemia będzie dla zamiokulkasa najlepszym podłożem. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko kwasowa. Najlepiej, aby jej pH mieściło się w zakresie od 5,5 do 6,5. Na dnie doniczki obowiązkowo powinien znaleźć się dobry drenaż z dodatkiem piasku lub żwirku.

Jak uprawiać zamiokulkasy?

Zielone pędy zamiokulkasa lubią półcieniste stanowiska, dlatego doniczkę najlepiej ustawić w głębi pomieszczenia (z rozproszonym światłem). Także stanowiska zachodnie i północne będą dla niego w sam raz. Warto jednak pamiętać, że przy niedoborze światła liście zaczynają jaśnieć i tracą swoją soczystą zieleń. Najlepiej co jakiś czas przekręcać doniczkę, ponieważ łodygi rośliny będą wyginać się w kierunku światła.

Z kolei zbyt duże nasłonecznienie może sprawić, że na zamiokulkasie pojawią się brązowe plamy. Pamiętaj też o regularnym nawożeniu kwiatka w okresie wiosenno-letnim (co 2-3 tygodnie), aby zapewnić mu składniki mineralne do wzrostu.

Jak przyspieszyć wypuszczanie nowych liści u zamiokulkasa?

Reklama

W ciągu roku zamiokulkas wypuszcza zaledwie kilka nowych liści. Jest jednak pewien sposób, aby przyspieszyć ten proces. Roślina powinna rosnąć w niewielkiej doniczce. Najlepsza będzie taka, która jest szersza niż wyższa, aby kłącza mogły się rozrastać. W takiej osłonce roślina nie będzie traciła energii na tworzenie nowych korzeni i zacznie wypuszczać świeże liście.

Zmiana doniczki na większą powinna nastąpić dopiero wtedy, gdy zamiokulkas przestaje już mieścić się w osłonce.