5 rzeczy, które bagatelizujesz, a to przez nie źle śpisz
1 2. NISKA HIGIENA SNU. Pamiętamy o tym, by dbać o higienę osobistą, jednak już niewielu z nas przejmuje się właściwą higieną snu. Tymczasem to właśnie nieprzestrzeganie jej zasad jest zwykle głównym winowajcą problemów z zasypianiem. Dbając o higienę snu, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, starajmy się pilnować regularnego rytmu snu – ważne jest, aby codziennie kłaść się i wstawać mniej więcej o tej samej godzinie oraz planować zadania, które chcemy wykonać następnego dnia. Po drugie, pamiętajmy o aktywności fizycznej – wysiłek zaserwowany organizmowi na kilka godzin przed snem sprawi, że łatwiej i szybciej zaśniemy. Po trzecie – zrezygnujmy z wszelkiego rodzaju używek i leków nasennych, zwłaszcza przed snem. Po czwarte – zapomnijmy o objadaniu się na noc. Po zjedzeniu lekkiej kolacji warto także wypić herbatę z melisy. I wreszcie po piąte – zadbajmy o pomieszczenie, w którym śpimy. Optymalna temperatura, cisza, delikatne światło i dobrze przewietrzona sypialnia to warunki sprzyjające komfortowemu zasypianiu.
Shutterstock
2 3. NIEODPOWIEDNI MATERAC. Nadal zdecydowana większość Polaków nie przywiązuje wagi do tego, na czym śpi. Jak pokazują badania, tylko połowa z nas ma osobną sypialnię, a tylko co czwarta osoba może cieszyć się spokojnym snem na łóżku z materacem. Tymczasem to na czym śpimy ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. Jak wybrać odpowiedni materac? – Należy zwrócić uwagę na jego wypełnienie oraz konstrukcję. Materac powinien zapewnić odpowiednie podparcie, wentylację oraz optymalnie dopasowywać się do kształtów ciała - tłumaczy Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL.
Shutterstock
3 4. NIEODPOWIEDNIA DIETA. Na jakość snu duży wpływ ma nasza dieta. Gdy jemy tłusto i niezdrowo, możemy zapomnieć o spokojnym spaniu. Odpowiednia, zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowego snu.
Shutterstock
4 5. PROBLEMY ZDROWOTNE. Szacuje się, że nawet w 70% przypadków bezsenność może być objawem innych problemów zdrowotnych. Dlatego, gdy kłopoty z zaśnięciem to nasza codzienność, powinniśmy wybrać się do lekarza. Winowajcą mogą być bowiem zaburzenia psychiczne, choroby sercowo-naczyniowe czy nadczynność tarczycy.
Shutterstock