Właściwa dieta dla pięknych włosów
Ferrytyna to białko, które jest kluczowe dla wzrostu włosa. Odpowiada, między innymi, za jego grubość, podziały komórek w mieszku włosowym oraz ogólną kondycję łodygi włosa. Ferrytyna wpływa też na gospodarkę żelaza w organizmie. Niedobór tego składnika powoduje z kolei wypadanie włosów oraz zahamowanie ich wzrostu.
Jak naturalnie podnieść poziom ferrytyny?
- W diecie stawiaj na produkty bogate w żelazo, takie jak jaja, rośliny strączkowe, pestki dyni, czerwone mięso, natka pietruszki, orzechy, zielone warzywa, kasze
- Nie popijaj posiłku herbatą, kawą, piwem lub czerwonym winem, gdyż zawarta w nich tanina hamuje wchłanianie żelaza. Jeśli chcesz się napić kawy lub herbaty, zrób to minimum godzinę przed lub po jedzeniu
- Zadbaj o witaminę C w diecie. Jej dobrym źródłem jest m.in. papryka, sok z rokitnika lub żurawiny, jarmuż, brokuły i pietruszka
- Wybieraj przyprawy bogate w żelazo, takie jak kurkuma, słodka papryka, rozmaryn, bazylia, majeranek, suszona cebula, oregano i czosnek
- Wzbogać dietę o fermentowane produkty, np. zakwas z buraka, kiszone ogórki, kapustę, kombuchę, kimchi. Jeśli cierpisz na problemy jelitowe, dla bezpieczeństwa przed włączeniem do jadłospisu tych produktów skonsultuj się z dietetykiem
Co jeszcze warto włączyć do diety?
- pestki dyni
- siemię lniane
- jagody
- orzechy włoskie
Darmowe i skuteczne sposoby na porost włosów potwierdzone badaniami
Masaż skóry głowy
Masaż skóry głowy to łatwy i ekonomiczny sposób na naturalny porost włosów. Mechaniczna stymulacja, np. za pomocą rąk lub silikonowego masażera, zwiększa przepływ krwi, dotlenia cebulki, pobudza mieszki włosowe do wzrostu, zmiękcza skórę, a jednocześnie przyjemnie odpręża i relaksuje. Wystarczą 4 minuty masażu skóry głowy dziennie, by już po około 3 miesiącach zauważyć pierwsze rezultaty, czyli bardziej gęste, grubsze kosmyki.
Sen
Sen to niedoceniany, darmowy sposób na dobrą kondycję ciała, w tym włosów! Regularny sen między godziną 22 a 6 rano ma korzystny wpływ nie tylko na porost włosów, lecz również na spowolnienie siwienia. Wszystko dzięki melatoninie (tzw. hormon snu), silnemu antyoksydantowi, który naturalnie wydziela się w organizmie w największym stężeniu między 22.30 a 2 w nocy. Mieszki włosowe mają zdolność syntezy melatoniny, dlatego też hormon snu w dużym stopniu wpływa na porost włosów.Czy wiesz,co zapewni ci dzienną porcję melatoniny? Wysypiaj się, a na godzinę przed snem zjedz… 2 pistacje!
Higiena skóry głowy
Aby włosy mogły szybko i zdrowo rosnąć, muszą do tego mieć odpowiednie warunki. Głowę należy myć minimum 2 razy w tygodniu. Rzadsze mycie powoduje, że na skórze gromadzi się kurz, brud oraz łój, które skutecznie blokują ujścia mieszków włosowych, co prowadzi do zaburzenia pracy mikrobiomu. A stąd już niedaleka droga do spowolnienia swobodnego wzrostu włosów oraz powstania takich problemów jak swędzenie, podrażnienia, łupież czy nieprzyjemny zapach.
Olejowanie. Tania i skuteczna metoda na piękne włosy
Olejowanie włosów to jedna z najskuteczniejszych i nieskomplikowanych metod na piękne, gęste i zdrowe włosy. Badania naukowe wskazują, że regularne stosowanie (1–2 razy w tygodniu) naturalnych olejów tłoczonych na zimno pozytywnie wpływa na kondycję włosów, m.in.
- chroni przed łamaniem i niszczeniem
- zapobiega rozdwajaniu końcówek
- poprawia nawilżenie
- ułatwia rozczesywanie
- chroni włosy farbowane przed wypłukiwaniem się farby
- wzmacnia połysk
- ułatwia rozczesywanie
- zwiększa porost włosa
- dodaje gęstości włosom
- zapobiega wypłukiwaniu się lipidów z białek włosa
Najlepsze oleje na porost włosów to oleje tłoczone na zimno, nierafinowane. Najlepiej dobierać je, kierując się ogólną kondycją kosmyków oraz typem ich skrętu.
- Włosy proste, suche i zniszczone – olej kokosowy: zwiększa nawilżenie, zmiękcza, zapobiega wymywaniu się lipidów z białek włosa. Można go stosować u blondynek, ponieważ nie przyciemnia koloru kosmyków
- Włosy lekko falowane – olej z orzechów makadamia, arganowy, sezamowy (na ten olejek powinny uważać blondynki, bo może przyciemnić włosy)
- Włosy falowane i puszące się – olej buriti (najlepiej sprawdzi się na włosach farbowanych oraz w odcieniach czerwieni i brązu)
- Włosy mocno falowane/kręcone, suche – olej z czarnuszki, ze słodkich migdałów (oba olejki rewelacyjnie zmiękczają włosy, poprawiają ich elastyczność, a dodatkowo chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV)
- Włosy mocno kręcone – olej z pestek moreli
Czy wiesz, jak olejować włosy? Wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju (½ łyżki wystarczy na średniej długości włosy), wmasować w suche włosy (3–5 cm od nasady) i pozostawić na 30–60 minut. Następnie włosy umyj jak zwykle, 2 razy szamponem. Nie ma badań, które potwierdzałyby zasadność stosowania różnego rodzaju podkładów pod olej bądź konieczność emulgowania go odżywką czy maską.
Dlaczego włosy wolno rosną?
Niekiedy to nie pielęgnacja jest kluczowa dla wzrostu włosa, a niedobory przeróżnych składników w organizmie. Do najważniejszych z nich należy niedobór wspomnianej wcześniej ferrytyny i żelaza, ale także:
- niedobór witaminy D3
- niedobór kwasu foliowego
- niedobór witaminy B12
Na zahamowanie wzrostu włosa mogą mieć wpływ również choroby, takie jak:
- niedoczynność tarczycy
- cukrzyca
- insulinooporność