Wazeliny używała m.in. Marilyn Monroe jako podkładu pod makijaż, a Greta Garbo, by dodać głębi spojrzeniu smarowała nią górne powieki, dolne zaś podkreślała mieszanką wazeliny i odrobiny węgla. Jenifer Aniston używa jej do modnego zabiegu wazelinowania całej twarzy, a Joanna Krupa zamiast kremu przeciwzmarszczkowego do oczu.
"Spędzam na siłowni godzinę 5 razy w tygodniu, a jeśli chodzi o skórę, to nakładam tylko krem na twarz i przed spaniem kładę wazelinę pod oczy. Kiedy miałam 13 czy 14 lat, to pamiętam, ciocia mojej mamy, która mieszkała w Tarnowie, nakładała wazelinę na całą twarz i nigdy nie miała zmarszczek. Podpatrzyłam to i od tamtej pory też to robię, ale stosuję ją tylko pod oczy. Robię to do tej pory. To wszystko” - mówiła Joanna Krupa w wywiadzie dla Viva.pl
Czy wazelina jest rzeczywiście dobra?
Wazelina kosmetyczna zawiera oleje mineralne i woski. Dzięki temu tworzy warstwę okluzyjną na skórze. Zapobiega to parowaniu wody, co sprzyja poprawie nawilżenia. Niektórzy kosmetolodzy uważają, że wazelina jako pochodna ropy naftowej, nie jest zdrowa. Dlatego do wymieniowych poniżej zabiegów możesz używać wazeliny roślinnej. Jest to produkt o podobnej konsystencji i właściwościach ale składa się z olei i wosków roślinnych. Dzięki temu ma dodatkowe właściwości odżywcze, których nie ma tradycyjna wazelina kosmetyczna.
Nie pomyl wazeliny z innymi tłustymi "maziami"
Wazelina bywa zamieniona na lanolinę, glicerynę lub parafinę, ale są to substancje o różnych właściwościach.
- Lanolina ma właściwości natłuszczające, łagodzące i zmiękczające, a jest wytwarzana z łoju owczego.
- Gliceryna ma właściwości nawilżające, wnika w skórę i tam wiąże cząstki wody, nie tworzy warstwy ochronnej na skórze i ma pochodzenie chemiczne.
- Parafina jest tak samo jak wazelina produktem pochodnym ropy naftowej i obie nie mają właściwości odżywczych ale tworzą na skórze warstwę ochronną.
Użyj wazeliny do modnego zabiegu
Jednym z zabiegów o których zrobiło się głośno za sprawą Tik Toka oraz Jennifer Aniston jest slugging czyli wazelinowanie twarzy.
- Zabieg polega na nakładaniu grubej warstwy wazeliny na twarz. Warstwa ochronna zapobiega parowaniu wody i dzięki skóra staje się miękka i elastyczna. Taki zabieg jest polecany szczególnie, gdy mamy przesuszoną skórę. Zaleca się go robić na noc, ale jeśli nie wychodzisz z domu, zrób go rano. W nocy skóra intensywniej pobiera z kosmetyków substancje, więc wieczorem lepiej sprawdzi się krem regenerujący. Pamiętajmy, że wazelina nie ma żadnych właściwości odżywiających.
- Rano po umyciu twarzy nałóż najpierw warstwę kremu nawilżającego. Gdy się wchłonie (po ok. 15-20 minutach), nałóż grubą warstwę wazeliny. Zmyj najwcześniej po 4 godzinach, najlepiej płynem micelarnym lub tonikiem. Zabieg jest intensywny wiec wystarczy zrobić go raz na 2 tygodnie. Gwiazdy czy influencerki a nawet kosmetyolodzy polecają robić go nawet 2 razy w tygodniu, ale naszym zdaniem zbyt częste stosowanie zaburzy równowagę hydrolipidową skóry.
- Zaletą zrobienia zabiegu rano jest też to, że nie wybrudzisz pościeli. Jeśli koniecznie chcesz go robić na noc, zamiast kremu nawilżającego nałóż krem regenerujący na noc. A poduszki przykryj ręcznikami.
Jak jeszcze wykorzystać wazelinę w pielęgnacji skóry?
Wazelina jest tak uniwersalnym kosmetykiem, że warto ją mieć w szafce. Zobacz, do czego może się przydać.
- Używaj jej do smarowania łokci i kolan. Skóra zwykle jest tam szorstka, a wazelina ją zmiękczy. I dzięki temu także rozjaśni. Jeśli masz ciemne i szorstkie łokcie i kolana, umyj wieczorem te miejsca i nałóż na nie grubą warstwę wazeliny. Owiń gazą i zostaw na noc. Rano zmyj.
- Jeśli masz wysuszone usta, sprawdzi się pomadka na bazie wazeliny. Dobrze, by zawierała dodatkowe substancje jak witaminę A i E. Do łyżki wazeliny dodać zawartość kapsułki witaminy A+E. Wymieszaj. Przechowuj w lodówce.
- Gdy temperatura spada, kremy i balsamy nawilżające wiążące wodę, mogą powodować pękania naskórka. Dlatego, gdy jest chłodniej, zaleca się używanie kremów i balsamów o właściwościach natłuszczających. Jeśli został ci z lata krem nawilżający do rąk, stóp czy twarzy, możesz wymieszać go z wazeliną (w proporcji 2 części kremu na 1 wazeliny) i z powodzeniem stosować także w chłodniejszych okresach do zabezpieczenia skóry dłoni, stóp czy twarzy.
- Jeśli na stopach, czy w innych miejscach masz otarcia, posmaruj je wazeliną. W ten sposób zabezpieczysz skórę przed wnikaniem drobnoustrojów i przyspieszysz jej gojenie.
- Pomoże także w stylizacji brwi. Wystarczy nanieś odrobinę i przeczesać je szczoteczką. A także nanieść ją na rzęsy, by je pogrubić.
- Gdy skończy ci się kredka do brwi, wymieszaj odrobinę wazeliny z kropelką tuszu do rzęs i szczoteczką nanieś na brwi.
- Wazeliny można używać też do uzyskania efektu rozświetlenia oka. W powieką wsmaruj wazelinę. Nałóż albo odrobinę różu do policzków (jeśli nie masz cery naczynkowej), albo trochę rozświetlacza. Możesz też nałożyć zwykły cień do powiek. Wazelina sprawia, że cień zyska trochę ciemniejszy odcień i przedłuży jego trwałość.
- Jeśli wsmarujesz w nadgarstki, za uszami, w zgięciach łokci czy kolan trochę wazeliny, a następnie spryskasz się ulubionymi perfumami, wydłużysz w ten sposób trwałość i wyczuwanie zapachu.
- Jeśli nie malujesz paznokci, regularnie wcieraj w płytkę paznokci wazelinę. Zapewni to jej nabłyszczenie, a także zmiękczenie skórek, dzięki czemu będzie je łatwiej usuwać.
- Wazelinę możesz stosować także na rozdwajające się końcówki włosów.
- Podczas zabiegów manikjuru, pedikjuru, farbowania włosów czy nakładania henny na brwi i rzęsy, wazelina może służyć do zabezpieczenia przed pomalowaniem okolic skóry, którą malujemy czy farbujemy.
- Jeśli skończył się płyn do demakijażu, wystarczy nałożyć trochę wazeliny na wacik i przetrzeć twarz. Usunie nawet wodoodporny makijaż.
- Możesz ją też połączyć z cukrem (łyżeczka wazeliny i łyżeczka cukru) i raz w tygodniu wykonać peeling ust. W ten sposób zetrzesz stary naskórek, a usta będę gładkie i jędrne.