Tabletki antykoncepcyjne swoją skuteczność opierają na zahamowaniu jajeczkowania, dzięki czemu zajście w ciążę jest niemożliwe. Pigułki przyjmuje się regularnie przez 21 dni w miesiącu, po czym robi się 7-dniową przerwę na wystąpienie miesiączki po skończeniu opakowania.

Reklama

Korzyści zażywania pigułki polegają nie tylko na jej właściwościach antykoncepcyjnych, ale również na normalizowaniu nieregularnych, obfitych i bolesnych krwawień. Dobrze dobrane wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, niektóre z nich zmniejszają też ryzyko rozwoju raka jajników oraz raka macicy. Nowoczesne leki nie powodują również zatrzymania wody w organizmie.

DLA UPORZĄDKOWANYCH TO NIE PROBLEM

Przy całej gamie ich zalet, ich wadą jest jednak to, że trzeba przyjmować je mniej więcej o tej samej godzinie, co wiąże się z ryzykiem przeoczenia, szczególnie przy nieuregulowanym trybie życia. Każdemu raz na jakiś czas zdarza się nie przyjąć swojej dziennej dawki lub zażyć ją znacznie później. Co to wtedy oznacza dla naszego organizmu? Czy cały cykl jest wtedy w niebezpieczeństwie?ZEGAR TYKA, TYKA, TYKA...

Istotne w tym wypadku jest ile godzin upłynęło od czasu, gdy powinnaś była łyknąć tabletkę.

Jeśli mniej niż 12 godzin, po prostu wystarczy połknąć pigułkę i pilnować aby takie rzeczy nie powtarzały się często, bo rozreguluje to twój cykl.

Uwaga: Wyjątkiem są tu środki jednoskładnikowe, przy których stosowaniu opóźnienie nie powinno trwać dłużej niż 3 godziny.

W KTÓREJ FAZIE JESTEŚ?

Jeśli jednak zapomniało ci się na dłużej niż 12 godzin, twoje reakcja powinna być stosowna do fazy cyklu w której jesteś.

•1. tydzień - zażyj zapomnianą pigułkę (albo jeśli upłynęły 24 godziny, dwie naraz), a przez kolejnych 7 dni dodatkowo się zabezpieczajcie, np. przy pomocy prezerwatyw albo globulek dopochwowych.

•2. tydzień - przyjmij pominiętą pigułkę (albo, jeśli to konieczne – dwie naraz). W tej fazie cyklu nie musisz się martwić o dodatkowe zabezpieczenia.

•3. tydzień - sięgnij po zaległą pigułkę (albo dwie, jeśli minęło na tyle dużo czasu), a każdą kolejną zażywaj o tej samej, co wcześniej porze. Po skończeniu opakowania, nie rób jednak siedmiodniowej przerwy, tylko przejdź do następnego. W tym cyklu nie będziesz miesiączkować, a plamienie pojawi się dopiero po zużyciu drugiego opakowania.•4. tydzień - jeśli zapomniałaś o więcej niż jednej tabletce, nie sięgaj po kolejne pigułki z tego opakowania i od razu zrób siedmiodniową przerwę (jeśli będziesz uprawiać seks, stosuj dodatkowe zabezpieczenia). Po jej upływie rozpocznij następne opakowanie. Pamiętaj jednak, że w czasie kolejnego cyklu mogą pojawić się miedzy miesiączkowe krwawienia.

Gdy przerwa w stosowaniu pigułek wyniosła więcej niż 24 godziny, powinnaś nie podejmować żadnych kroków na własną rękę, tylko skonsultować swoje działania z lekarzem ginekologiem.ZAWIĄŻ SOBIE SUPEŁEK

Bardzo pomocne w pilnowaniu właściwego trybu zażywania tabletek jest kładzenie ich w miejscu widocznym zaraz po przebudzeniu lub przy słoiku z kawą, do którego zwykle kieruje się pierwsze kroki po wstaniu z łóżka. Ta metoda jest jednak zawodna, jeśli wstajesz o różnych porach dnia lub dużo podróżujesz.

W takim wypadku dobrze nastawić sobie w komórce, którą zawsze ma się przy sobie, codzienny alarm z nagranym przykładowo głosem twojego chłopaka: "Czas na tabletkę!".__________________________________

Reklama

NIE PRZEGAP:

>>> Facet w ciąży to nie jest miejska legenda
>>> W ciąży zapinaj pasy bezpieczeństwa
>>> Późne macierzyństwo grozi psychozą

MK
"Women’s Health"