Wyniki 24 niezależnych badań, w których badano wpływ świadomości, uwagi, pamięci i rozproszeń na ilość pochłanianego przez ludzi jedzenia, poddali powtórnej analizie naukowcy pod kierunkiem dr Erica Robinsona z Instytutu Psychologii, Zdrowia i Społeczeństwa na University of Liverpool.

Reklama

Jak ustalili, istnieje kilka zabiegów pozwalających ograniczyć ilość jedzenia, po które sięgamy, przez co może pomagać w odchudzaniu. Naukowcy twierdzą, że zjadaniu mniejszych porcji sprzyja przywoływanie wspomnień dotyczących wcześniejszych posiłków oraz jedzenie świadome - to znaczy takie, w trakcie którego nie poddajemy się rozproszeniom.

Naszą pamięć skutecznie wspomagają rozmaite techniki, np. robienie notatek na temat ostatnio zjedzonych porcji czy zachowywanie pustych opakowań po pochłoniętych niedawno produktach.

- Jeśli ludzie mają w pamięci swój ostatni posiłek, a przy tym pamiętają, że był on smaczny i sycący, kolejnym razem jedzą mniej - zauważa dr Robinson, cytowany na stronie swojej uczelni.

Robinson i jego zespół analizowali wyniki badań dotyczących dorosłych ludzi o "zdrowym" współczynniku masy ciała. Jak sugerują, warto jeszcze sprawdzić, czy wspomnienia podobnie wpływają na ludzi z nadwagą.

Naukowcy ustalili dodatkowo, że zwiększonej konsumpcji sprzyja rozpraszanie się w trakcie jedzenia. Rozpraszający wpływ może mieć na nas oglądanie telewizji, słuchanie radia i muzyki albo czytanie gazet przy jedzeniu. Wszystkie te czynności odwracają uwagę od posiłku zjadanego w danym momencie.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!