Ból jest fizjologiczną reakcją na patologiczne zmiany w naszym organizmie. Sam w sobie nie jest więc czymś nieprawidłowym. Nie oznacza to jednak, że jest zjawiskiem pożądanym. Człowiek od dawna zwalcza ból różnymi sposobami. Gdy zaczynają się problemy z bólem kręgosłupa, często pierwszą reakcją jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe. Czy można je bezkarnie przyjmować długi czas? Co robić, gdy duże dawki silnych leków już nie pomagają?

Reklama

Na początek warto zastanowić się, jak naprawdę działają leki. Zmniejszając lub całkowicie znosząc odczuwanie bólu, sprawiają, że często zapominamy o problemie, który tkwi w kręgosłupie. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą świadczyć o poważnym problemie, wynikającym ze schorzeń kręgosłupa (takich jak dyskopatia, kręgozmyk, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne) lub jego okolic (przeciążenia mięśni, nieprawidłowe biomechanicznie rozkłady sił działające na struktury okołokręgosłupowe) - wyjaśnia mgr fizjoterapii Anna Ogrodniczak, zatrudniona w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór. - Nie czując bólu, zapominamy o prawidłowym schylaniu się, prawidłowym dźwiganiu ciężarów, prawidłowym wstawaniu z łóżka czy o odpowiednich ćwiczeniach. Problem narasta, nasilają się już istniejące zmiany. Nie odczuwając bólu, bagatelizujemy także konieczność konsultacji ze specjalistą - dodaje.

Co, gdy leki przeciwbólowe przestają pomagać? Czy wtedy jest już „za późno” na próbę wyleczenia dolegliwości kręgosłupa? Czy jesteśmy skazani na wieczne odczuwanie dyskomfortu? Może się okazać, że czas, jaki straciliśmy na przyjmowanie leków i „unikanie” problemu pozbawił nas szansy na szybką pomoc. Gdybyśmy od razu po pojawieniu się bólu zwrócili się do specjalisty, prawdopodobnie udałoby się szybko i skutecznie zaradzić dolegliwościom kręgosłupa. Przy dłuższym czasie trwania dolegliwości, powrót do pełni sił zajmuje jednak więcej czasu.

Specjalista (ortopeda czy fizjoterapeuta) może, przede wszystkim, ustalić przyczynę bólu (diagnoza) i spróbować skutecznie leczyć, nie tylko objawowo. Właściwe leczenie zależy od tego, z jakim problemem mamy do czynienia. Zabiegi fizykalne zmniejszają ból, stan zapalny, poprawiają metabolizm tkanek, wpływając na przewodnictwo nerwowe. Wyciągi, masaże i terapia manualna działają głównie na poziomie tkanek miękkich, ułatwiają i przyspieszają okres rehabilitacji. Odpowiednio i indywidualnie dobrane ćwiczenia są niezbędne, jeśli chcemy, aby efekt poprawy był trwały. Należy pamiętać, że rehabilitacja działa miejscowo, na miejsce bólu, natomiast leki przeciwbólowe działają na cały organizm – także (a może przede wszystkim) na układ pokarmowy.

Leki przeciwbólowe działają doraźnie. Nie gwarantują, że dolegliwości nie powrócą i nie staną się intensywniejsze niż poprzednim razem. Kompleksowa rehabilitacja, prowadzona indywidualnie, z odpowiednio dobraną serią zabiegów, daje szansę na zwalczenie przyczyny dolegliwości. Wyrobienie prawidłowych nawyków, regularne, systematyczne, ale bezpieczne ćwiczenia mogą przyczynić się do wyleczenia, a nie jedynie odroczenia problemu.

Brak działania leków przeciwbólowych jest już ostatnim sygnałem, jaki nasz organizm wysyła nam, aby zacząć prawidłowe leczenie. Gdyby reakcją na ból kręgosłupa była konsultacja ze specjalistą, a nie sięganie po leki, czas powrotu do pełnego komfortu życia byłby krótszy.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu artykułu dla mgr fizjoterapii Anny Ogrodniczak, zatrudnionej w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.