W spa "Dans le noir?" pracuje osiem niewidomych kosmetyczek-masażystek. Wszystkie zdobyły dyplomy w znanej szkole urody Thalgo, specjalizując się przede wszystkim w masażu.

Reklama

"Nasz zmysł dotyku jest tak bardzo rozwinięty, że od razu wyczuwamy, w którym miejscu mięśnie są zbyt napięte i powodują bóle. Natomiast nie malujemy paznokci!" - tłumaczy żartując Marie-France, jedna z masażystek spa "Dans le noir?".

W ciemności, gdzie wzrok staje się bezużyteczny, automatycznie wyostrzają się pozostałe zmysły. To dlatego w spa "Dans le noir?" przywiązuje się bardzo dużą uwagę do muzyki i zapachów. Dzięki ciemności wzrok odpoczywa, obrazy nie dekoncentrują, co ułatwia głęboką relaksację.

Jak się okazuje, spa "Dans le noir?" jest często wybawieniem dla osób zakompleksionych.

"Wielu naszych klientów przyznało, że czują się dobrze, gdy masażystka ich nie widzi. Są to osoby wstydliwe, nieśmiałe, czy po prostu nieakceptujące swojego ciała. Ta anonimowość pomaga im w przełamaniu pewnych osobistych barier" - opowiada Agnes Kalt, zastępca dyrektora spa.

Spa "Dans le noir?" jest kontynuacją większego projektu, którego celem jest rozszerzenie rynku pracy dla osób niewidomych. W 2004 nad Sekwaną powstała restauracja o takiej samej nazwie. W salach gdzie panuje mrok, niewidomi kelnerzy podają do stołu, a klienci mogą się skupić jedynie na wrażeniach smakowych. Restauracja odniosła duży sukces, co zachęciło jej pomysłodawców do dalszych projektów.

"Okazało się, że niewidomi radzą sobie doskonale nie tylko z podawaniem do stołu, ale również z masażami. Zresztą ich zmysł dotyku jest inny niż u osób widzących, bardziej świadomy, wyostrzony" - powiedział Didier Roche, dyrektor restauracji i spa "Dans le noir?", również niewidomy.

"Kiedy osoby widzące znajdą się nagle w zupełnej ciemności, okazuje się, że nie potrafią niczego zrobić, ani dojść do stołu, ani się rozebrać, wtedy to osoby niewidzące biegną im z pomocą stając się przewodnikami. Role się odwracają" - dodaje Roche.

Spa "Dans le noir?" posiada pięć kabin do masażu i zabiegów kosmetycznych całego ciała. Cena jednego masażu wynosi średnio 49 euro za pół godziny i 90 euro za godzinę.