Ćwiczenia relaksacyjne to świetny i niewymagający sposób na odprężenie się. Wystarczy, że znajdziesz wolną chwilę, włączysz ulubioną muzykę i pozwolisz sobie na chwilowe zapomnienie o obowiązkach. Jesteś na to gotowa? Przedstawiamy trzy sprawdzone ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonać samodzielnie i to bez wychodzenia z domu.

Reklama

Ćwiczenie pierwsze - usuń napięcia z ciała

Połóż się wygodnie na kocu i podłóż pod głowę zwinięty ręcznik. Zamknij oczy u zacznij równomiernie oddychać. Skieruj uwagę na czubek głowy i zlokalizuj napięcie. Rozluźnij się i pozwól mu odpłynąć.

Teraz skieruj uwagę na dół czoła i też je rozluźnij. Następnie na brwi, powieki, nozdrza, usta i podbródek. Z każdym oddechem uwalniaj skumulowane tam napięcie.

Teraz czas na szyję, barki, ramiona i ręce. Rozluźnij każdą z tych części ciała, a później skoncentruj się kolejno na sercu, brzuchu, pośladkach i okolicach narządów rodnych. Na koniec przesuń uwagę na nogi i stopy i pozwól, aby zgromadzone w nich napięcia zniknęły.

Jeśli teraz czujesz się odprężona, pooddychaj kilka sekund. Być może poczujesz, że napięcie powraca. Zorientuj się, które części ciała się napinają i ponownie je rozluźnij.

Reklama

Zakończ ćwiczenie, powoli otwórz oczy. Na pewno poczujesz się ożywiona.

Ćwiczenie drugie - kolory dadzą Ci moc

Wyobrażanie sobie różnych barw pomoże Ci odzyskać równowagę, witalność i dobre samopoczucie. Żółcie i czerwienie stymulują, błękity i zielenie uspokajają.

Połóż się wygodnie lub usiądź w fotelu. Zamknij oczy. Wyobraź sobie kulę złotego światła tuż nad Tobą.

Złoty obłok powoli przenika najpierw Twoją głowę, a później całe ciało. Pomyśl, że to światło oczyszcza i uzdrawia Twoje wnętrze. Powtórz tę wizualizację, wyobrażając sobie po kolei kule w innych kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim, purpurowym i fioletowym. Kontynuuj ćwiczenie do momentu, gdy poczujesz pełny relaks.

Ćwiczenie trzecie - afirmuj

To ćwiczenie zwiększa kontrolę nad umysłem, znacznie poprawia koncentrację i skutecznie niweluje stres.

Połóż się wygodnie i upewnij, że jesteś całkowicie rozluźniona (jeśli to konieczne, wykonaj najpierw ćwiczenie nr 1).

Skoncentruj się na oddychaniu. Wdychaj i wydychaj powietrze spokojnie i rytmicznie, ale nie kontroluj oddechu. Gdy poczujesz się gotowa, zacznij powtarzać cicho słowo "relaks" lub każde inne, którego wypowiadanie przynosi Ci ulgę.

Wymów pierwszą sylabę "re, gdy wdychasz powietrze i drugą "laks" przy wydechu. Nie staraj się jednak na siłę nadać oddechowi konkretnego rytmu. Oddychaj naturalnie i skoncentruj się na afirmacji.

Jeśli w ćwiczeniu przeszkadzają Ci różne myśli, delikatnie je odsuwaj i powróć do wypowiadania słowa.

Gdy skończysz ćwiczenie, zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Powinnaś być zrelaksowana.