Coraz dłuższy dzień, więcej promieni słonecznych i wyższe temperatury dają nam energie do działania. Nic więc dziwnego, że w kalendarz wiosenną porą dopisujemy często postanowienia: zapisać się na nowy kurs, regularne uprawiać sport, wymodelować ciało nim latem wskoczę w bikini, wybrać się do kosmetyczki.

Wiosną promienieje też nasza kobiecość. Łatwiej się zakochujemy, chętnie odsłaniamy ciało, decydujemy się na więcej kolorów w ubiorze i śmiałe makijaże, słowem - zakwitamy. Warto więc robiąc wiosenne porządki w szafie, zadbać o siebie kompleksowo.

Oprócz podarowania sobie wiosennych zabiegów odświeżających twarz i ciało, zadbaj też o swoją kobiecą intymność. Sprawdź kiedy ostatnio robiłaś cytologię, jeśli od ostatniego badania minął rok, nie zwlekaj i zapisz się na nie w najbliższym możliwym terminie. Jeżeli nadal nie masz w zwyczaju badać piersi, postanów wraz z wiosną robić to regularnie i trzymaj się tego postanowienia niezależnie od pory roku. Jedz wiosenne nowalijki, które dostarczą twojemu organizmowi naturalnej porcji witamin i minerałów.

Nie daj się także pokonać wiosennym infekcjom okolic intymnych - wraz z coraz wyższymi temperaturami łatwiej o zakażenia bakteryjne i grzybicze. Obcisłe spodnie i aktywny tryb życia zwiększają natomiast prawdopodobieństwo otarć. Wiosną stawiaj na naturę – bieliznę z tworzyw sztucznych wymień na wykonaną z tych naturalnych. Pamiętaj jednak, że nawet bawełniana bielizna nie pozwoli oddychać twojej skórze, jeśli nadal będziesz korzystać z nieprzepuszczających powietrza, sztucznych wkładek higienicznych. Zwróć uwagę na to, by wkładka higieniczna miała bawełnianą powierzchnię.

Rozkwitaj w zdrowiu

Wiosna sprzyja infekcjom i stanom zapalnym pochwy. Wysokie temperatury oraz obcisłe ubrania i aktywne życie seksualne sprawiają, że kobiety częściej narażone są na powstanie otarć oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Objawy tych problemów są jednak często przez kobiety bagatelizowane. Tymczasem nieleczone infekcje mogą powodować rozprzestrzenianie się zakażenia na wyższe partie układu rozrodczego kobiety - w obrębie macicy i przydatków. Stan ten może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do niepłodności, sprzyjać powstawaniu nadżerki szyjki macicy, a w dalszych etapach nawet raka szyjki macicy - mówi dr n. med. Sylwia Marianowska, ginekolog-położnik, starszy asystent w Szpitalu Ginekologiczno - Położniczym im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Dlatego właśnie w trosce o kobiece zdrowie intymne tak ważna jest profilaktyka i szybkie reagowanie na problemy zdrowotne. Zarówno kobieta jak i jej partner seksualny muszą bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Okolice intymne powinniśmy podmywać środkami do tego przeznaczonymi, mydła i żele pod prysznic mają zbyt wysokie Ph, które zaburza kwaśne środowisko pochwy. Warto do codziennych środków higienicznych dołączyć wkładki z naturalną, bawełnianą powierzchnią. Zmieniane w ciągu dnia pozwolą nam one utrzymać komfort, suchość i czystość bielizny.

Od niedawna na polskim rynku pojawiły się wkładki, których bawełniana powierzchnia została wzbogacona wyciągiem ziołowym. Można je stosować codziennie, profilaktycznie oraz pomocniczo w przypadku wystąpienia problemów chorobowych. Jeżeli w okolicach intymnych pojawił się świąd, niprzyjemny zapach oraz obfite upławy należy w pierwszej kolejności sięgnąć po preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego – obecnie w formie dopochwowej i doustnej, dostępne bez recepty. Leki te mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Jeśli niepokojące objawy nie ustają, a infekcje są często nawracają, konieczna jest wizyta u lekarza i zbadanie ich przyczyny. Niezbędne może okazać się podanie antybiotyków lub innych leków - wyjaśnia specjalista.