Odkrycie jest paradoksalne. Jak się okazuje, rozwój otyłości sprzyja występowaniu alergii. Jest to na tyle dziwne, że alergie to choroby wywołane nadmierną reakcją układu odpornościowego, a ten u osób otyłych działa słabiej... O odkryciu informują badacze z amerykańskiego Narodowego Instytutu Środowiskowych Nauk Medycznych (NIEHS). Przeprowadzili analizę danych na temat 4111 osób w wieku od 2 do 19 lat.

Reklama

Z badań wynika, że otyłe dzieci oraz młodzież cierpią na alergię aż o 26 proc. częściej od rówieśników zachowujących prawidłową masę ciała. Jeszcze gorzej było, gdy wzięto pod lupę wyłącznie alergię pokarmową. Osoby otyłe chorowały na nią aż o 59 proc. częściej, niż te o prawidłowej masie ciała.

Autorzy badań podkreślają, że choć zaobserwowano zależność pomiędzy alergiami a dodatkowymi kilogramami, nie znaczy to, że te dwie przypadłości łączy jeden mechanizm. Aby móc stwierdzić związek pomiędzy nimi, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania. Ale jedno jest pewne: otyłość ci zdrowia nie doda!

Szczegółowe informacje na temat odkrycia znajdziesz na łamach czasopisma "The Journal of Allergy and Clinical Immunology".