Brytyjski magazyn "Time" wybrał sto najbardziej wpływowych ikon mody wszech czasów. Oczywiście na liście znalazły się Coco Chanel, Yves Saint Laurent i Kate Moss oraz Grace Kelly, David Bowie czy Madonna. Ale jest też sporo niespodzianek.

Reklama

W kategorii "projektanci" można znaleźć wszystkie znane nazwiska, począwszy od Coco Chanel i Karla Lagerfelda, po Louisa Vuittona, Marca Jacobsa, Toma Forda, Jil Sander, Valentino, Yves Saint Laurenta i wielu innych. Nie ma za to Sary Burton, która kontynuuje pracę Alexandra McQueena (on jest w zestawieniu) i ma innowacyjne pomysły. Ale na to, by stać się ikoną ma jeszcze czas... Za zbyt przedwczesne wydaje się z kolei umieszczenie na liście Ashley i Mary-Kate Olsen.

Fakt, że pojawia się także nazwisko Johna Galliano świadczy o tym, że chodzi tu faktycznie tylko o modę, a nie o polityczną poprawność. W końcu projektant musiał odejść z domu mody Dior, po tym jak wyraził antysemickie poglądy.

Modelka uznana przez "Time" za jedną z ikon mody / AP / BOB DEAR

Słabo wypadło obecne pokolenie modelek. Obok Kate Moss są oczywiście ikony lat 60. Twiggy, Cindy Crawford, Iman, a nawet Gisele Bundchen.

Reklama

Do najbardziej wpływowych dziennikarzy i stylistów w historii mody zalicza się szefową amerykańskiego "Vogue'a" Annę Wintour i jej poprzedniczkę Dianę Vreeland, a także byłą redaktorkę francuskiego wydania tego magazynu Carine Roitfeld. W rankingu znalazła się także stylistka "Seksu w Wielkim Mieście" Patricia Field.

Zestawiono również fotografów. Wśród nich wymieniono m.in. Richarda Avedona, Helmuta Newtona i Mario Testino.

Bowie został uznany za jedną z gwiazd najbardziej inspirującą wórców mody / AP

Wszyscy ci, co znaczyli coś w modzie, ale nie zmieścili się w wyżej wymienionych kategoriach określono jako "muzy". Za nie uznano Brigitte Bardot, The Beatles, Davida Bowiego, Audrey Hepburn, Grace Kelly i Andy'ego Warhola. Z obecnych gwiazd znaleźć można Madonnę, Lady Gagę, a nawet Michelle Obamę.