Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama wydała swoją pierwszą książkę. Publikacja, którą można znaleźć w księgarniach od wtorku, ma generalnie promować zdrową dietę i styl życia. Przy okazji opowieści o zakładaniu warzywnika przy Białym Domu prezydentowa przedstawia historię ogrodów warzywnych w USA. Jak sama przyznaje, jej głównym celem była promocja zdrowego odżywiania i to właśnie to zamierzenie popchnęło ja do założenia ogródka w Białym Domu. Obamw swojej książce zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy i propaguje kampanię walki z otyłością u dzieci.

Reklama

Mieć ogródek jak Michelle Obama

Ogródek Obamy, którego zdjęcia można znaleźć w publikacji, zajmuje obecnie powierzchnię ok. 2,8 km kwadratowego. Można tam znaleźć wiele owoców i warzyw, od brokułów po jagody. Plony trafiają do kuchni Białego Domu oraz do schronisk dla bezdomnych.

W książce Obama opowiada, że ogródek jest spełnieniem jej dziecięcych marzeń - jako wychowanka wielkiego miasta o ogrodzie mogła tylko pomarzyć. Rodzice Pierwszej Damy, których zdjęcia również znalazły się w książce, byli amatorami owoców i warzyw. Sama Michelle Obama zdradziła, że jej ulubione warzywa to brokuły, fasolka szparagowa, marchewka i rukola.

Książka Obamy nosi tytuł "American Grown: The Story of the White House Kitchen Garden and Gardens Across America" (w wolnym tłumaczeniu: "Wyhodowane w Ameryce. Historia ogródka warzywnego przy Białym Domu i ogrodów w Ameryce"). Jest dostępna w księgarniach od wtorku, w cenie 30 dolarów. Dochód z jej sprzedaży zasili konto Fundacji Parków Narodowych.