Głos w sprawie Helen Gurley Brown zabrały amerykańskie feministki. Otóż kłócą się one, czy 87-letnia dziś była naczelna magazynu może być uznana za ikonę ich ruchu.

TYLKO DLA NIEGO...

Co można znależć w "Cosmo"? Porady, co robić, by być atrakcyjną dla mężczyzny. Na to składa się wiele czynników: jak się ubrać, by facet uznał cię za seksowną, co mu mówić w łóżku, by dobrze się z tobą poczuł, gdzie go dotykać, by uznał cię z kochankę wszech czasów? To mało feministyczne podejście do tematu kobiecości. Ale z drugiej strony nie sposób nie uznać roli "Cosmo" w zmianie świadomości amerykańskich kobiet. To Helen powiedziała jako pierwsza: samotne kobiety miewają lepsze życie seksualne, niż ich zamężne koleżanki! Namawiała: "Dziewczyny, bawcie się dobrze, romansujcie i uwodźcie mężczyzn". To był znak, że czasy się zmieniają, a kobiety podnoszą wysoko głowę i mówią: "nie chcemy iść do nieba". Bo wiadomo, tylko grzeczne nudziary idą do nieba, a niegrzeczne tam, gdzie chcą.



Reklama

HELEN KOCHANA I NIENAWIDZONA

Dyskusja na temat roli Helen rozgorzałą za sprawą biografii Brown pióra Jennifer Scanlon, profesor gender studies w Bowdoin College. Scanlon swoją książkę zatytułowała "Bad Girls Go Everywhere", co jest częścią przytoczonej wcześniej maksymy.

Autorka twierdzi, że Helen Gurley Brown należy uznać za jedną z ważniejszych ikon feminizmu. "Należy jej się miejsce w panteonie feministycznych przywódczyń XX wieku. Nie tylko lansowała wyzwolenie seksualne, ale była wzorem dla pracujących kobiet. Kobiety, które nie rozumiały radykalnych feministek, rozumiały Brown. Na początku lat 60., gdy obowiązującym modelem spełnienia dla kobiety było podporządkowanie się mężowi w małżeństwie, a na kobiety, które nie chciały wychodzić za mąż, patrzono z pogardą, Brown w swoim piśmie i książkach lansowała model szczęśliwej singielki, która cieszy się pracą, wolnością i seksem" - pisze.

Reklama

Takie postawienie sprawy sprawiło, że inne feministki dostały szału. "Brown doradzała kobietom, jak siadać, stać, jeść, pić, czesać się, wypowiadać, ubierać, byle tylko zadowolić mężczyzn. Jej pomysł na feminizm był taki sam jak Hugh Hefnera, naczelnego >Playboya <: kobieta ma być gejszą w bikini. I to ma być feminizm?!"- pyta krytyk Laura Shapiro w piśmie "Slate".

A co ty sądzisz o nazwaniu naczelnej "Cosmo" ikoną feministek? Podyskutuj o tym na naszym forum.