Młody człowiek często najpierw działa, dopiero potem myśli. I z tego wynikają kłopoty. Nie sprawdzi kwatery, do której się wybiera, uprze się, że najlepszy sposób na podróż to autostop, albo poniosą go emocje, i postanowi po raz pierwszy w życiu poznać za wszelką cenę co to seks. Konsekwencje wakacyjnych zachowań mogą być bardzo różne... Nastolatek nie powinien ufać przygodnym znajomym. "Młodzi ludzie cieszą się szczególnym zainteresowaniem przedstawicieli sekt" - mówi psycholog dr Ireneusz Siudym.

Reklama

Pół biedy, jeśli na przykład przejażdżka autostopem skończy się na niedwuznacznej propozycji kierowcy. Gorzej, gdy młody człowiek straci rozsądek nad wodą. Skoki na głowę do jeziora może przypłacić kalectwem albo życiem.

Jeśli dziecko jedzie samo na wakacje, trzeba pamiętać o żelaznej zasadzie: musisz z nim mieć stały kontakt telefoniczny. I sprawdź, jak szybko możesz przesłać mu gotówkę: jeśli syn czy córka potrzebuje szybkiego zastrzyku pieniędzy, możesz na przykład skorzystać na poczcie z usługi "podstawowe zlecenie wypłaty". Po około 6 godzinach dziecko dostanie gotówkę.

Rodzice, wytnijcie te przykazania i włóżcie dziecku do plecaka

1. Powiedz rodzicom, dokąd jedziesz

Reklama

Rodzice muszą wiedzieć, dokąd i z kim jedziesz. Zanotuj adres i telefony do koleżanek i kolegów. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać.

2. Sprawdź miejsce pobytu

Reklama

Najbezpieczniej jechać w sprawdzone wcześniej miejsce. W przeciwnym razie możesz narazić się na nocleg pod gołym niebem albo okaże się, że ładny dom z ogłoszenia to zwykła rudera.

3. Pilnuj swojego portfela

Wakacje oferują mnóstwo atrakcji, ale nie wolno zapomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, takich jak pilnowanie rzeczy. Strata portfela czy dokumentów może przedwcześnie zakończyć wakacje.

4. Nie jedź autostopem

To zły sposób na zaoszczędzenie kilku groszy, bo cena, którą zapłacimy za darmową podróż może być znacznie większa. Nigdy nie wiadomo, kto siedzi za kółkiem. Lepiej pojechać pociągiem lub autobusem.

5. Nad wodą zachowaj rozsądek

Rozgrzany nie wskakuj do zimnej wody, bo doznasz szoku termicznego i może stanąć ci serce. Nie skacz na głowę, jeśli nie znasz głębokości wody i nie wiesz, co leży na dnie. Uraz kręgosłupa po takim skoku grozi paraliżem ciała lub śmiercią.

6. Nie ufaj przygodnym znajomym

Jeśli na początku znajomości ktoś jest przesadnie bezinteresowny i serdeczny, to lepiej zachowaj dystans. Takie zachowanie nowo poznanego człowieka powinno wydać ci się podejrzane. Pamiętaj, że możesz być celem dla złodzieja, i dla kogoś werbującego do sekty.

7. Ostrożnie z seksem

Jeśli wszystko zmierza do tego, by na wakacjach przeżyć pierwszy raz, dobrze przemyśl, czy tego chcesz. W tej sprawie decyzji nie wolno podejmować pod wpływem emocji. Pamiętaj: jeśli nie znasz partnera i nie stosujesz prezerwatywy, to nie tylko ryzykujesz ciążę, ale kochasz się z jego wszystkimi seksualnymi partnerami z przeszłości.

8. Nie pij alkoholu

Na organizm młodego człowieka alkohol może podziałać piorunująco. Możesz stracić przytomność, poważnie się zatruć, oddychać tylko z pomocą respiratora. Nadmiar procentów może nawet spowodować śmierć.

9.Telefon komórkowy miej pod ręką

Musisz mieć stały kontakt z rodzicami, i w razie potrzeby móc wezwać pomoc. Wbij w spis numery pod hasłem: MAMA, TATA, DOM i zapisz telefony alarmowe: policji 997, straży 998, pogotowia ratunkowego 999, WOPR 601100100 i GOPR 601100300.

10. Miej dokument tożsamości

Noś przy sobie dokument tożsamości, informację o poważnych chorobach, które ci towarzyszą, na przykład cukrzycy. Miej karteczkę z podaną swoją grupą krwi. Te informacje, w razie wypadku, przyspieszą udzielenie ci pomocy.

Autostop to nie najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na podróż. Nigdy nie wiadomo, czy za kółkiem nie siedzi ktoś, kto nie ma wobec ciebie przyjaznych zamiarów. Lepiej pojechać pociągiem lub autobusem.