Dolegliwości związane z przekwitaniem mogą pojawić się na parę lat przed ostatnią miesiączką i zwykle utrzymują się przez kilka, a czasami nawet kilkanaście lat po niej.

Najpierw pojawiają się zaburzenia cyklu miesięcznego, miesiączki stają sie nieregularne, trwaja krócej albo się wydłużają. Inne wczesne objawy menopauzy to uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, uczucie zmęczenia. W tym okresie możesz czuć się przygnębiona, rodrażniona, skłonna do płaczu, możesz mieć kłopoty z koncentracją i pamięcią, odczuwać niepokój i lęk. Masz mniejszą ochotę na seks, piersi stają się obrzmiałe i bolesne. Możesz też odczuwać nieprzyjemne dolegliwości psychiczne, np. zmiany nastroju.

Reklama

Spadek stężenia estrogenów wpływa też niekorzystnie na inne funkcje organizmu. Estrogeny chronią bowiem przed rozwojem chorób, w tym tych najbardziej miażdżycy, a zatem przed zawałem serca i udarem mózgu. Nie wszyscy wiedzą, że zawał serca jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet w wieku po menopauzie.

Wczesne objawy menopauzy

Pojawiają się, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje. Są to:

Reklama

• Nieregularne miesiączki

Odstępy między miesiączkami stają się coraz krótsze lub wydłużają się.

Reklama

• Wary i poty nocne

Są one jednymi z pierwszych objawów zbliżającej się menopauzy. Pojawiają się nagle jako fala ciepła i rozprzestrzeniają się od twarzy, wzdłuż szyi i klatki piersiowej na resztę ciała. Napady te najczęściej zdarzają się dwa, trzy razy na dzień, ale mogą dokuczać nawet do kilkudziesięciu razy na dobę (czasami co pół godziny) zarówno w dzień, jak i w nocy. Trwają od kilku minut do pół godziny. Uderzeniom gorąca zwykle towarzyszą nocne poty. Czasem są tak obfite, że zmuszają do kilkakrotnej zmiany bielizny. Dodatkowo zakłócają one sen i sprawiają, że po takiej nocy kobieta czuje się zmęczona i rozdrażniona.

Objawy te mogą utrzymywać się jeszcze do 5-10 lat po menopauzie, ale z największą częstotliwościa występują w późnym okresie okołomenopauzalnym i zaraz po menopauzie.

Zaburzenia emocjonalne

zmienność nastroju

spadek zainteresowania życiem seksualnym (tzw. spadek libido)

bezsenność

pogorszenie pamięci

zmiany w zachowaniu

lęki

zaburzenia koncentracji

trudności w podejmowaniu decyzji

obniżenie chęci do działania

drażliwość

płaczliwość

przygnębienie

depresja

Późne objawy menopauzy

Zaczynają się kilka miesięcy po ostatniej miesiączce i stopniowo nasilają się. Są to:

• Sucha skóra

Nasila się proces jej starzenia, ponieważ estrogeny wypływają także na stan skóry. Ich niedobór po menopauzie prowadzi do zmniejszenia syntezy białka, zwanego kolagenem. Powoduje to zmiany w wyglądzie skóry, która staje się cieńsza, bardziej sucha, pomarszczona.

• Bolesne stosunki

W okresie menopauzy śluzówka pochwy staje się cienka i zmniejsza się ilość wytwarzanego w niej śluzu. Pochwa się wysusza, a to powoduje, że stosunki mogą być bolesne. Zmniejsza komfort i częstość współżycia.

• Zwiotczałe piersi

Niedobór estrogenów po menopauzie prowadzi do zaniku tkanki gruczołowej sutków, ich więzadła wiotczeją i w rezultacie piersi staja się obwisłe.