Urodził się w 1974 roku w Walii. Jego tata był pilotem, mama - cyrkowcem. Rodzice często zmieniali miejsca zamieszkania, a ich czworo dzieci - najmłodszy Christian i jego trzy siostry - razem z nimi. Przyszły aktor opuścił Walię jak dwulatek i mieszkał kolejno w Anglii, Portugalii i w Kaliforni.

Reklama

ZACZYNAŁ JAK WIELU - W REKLAMÓWKACH

Przygodę z kamerą zaczynał w reklamówkach. Pojawił się w spocie zachęcającym do kupna płynu Lenor i spałaszowania płatków Pac-Man. Karierę filmową zaczynał w dramacie telewizyjnym "Anastazja: tajemnica Anny" w 1896 roku. Na ekrany kin trafił rok później za sprawą roli w dramacie fantasy "Mio mój Mio".

Krytyka zwróciła uwagę na utalentowanego 13-latka po kreacji w dramacie wojennym w reżyserii Stevena Spielberga "Imperium Słońca". Doceniono go, dając nagrodę National Board of Review. Oprócz tego otrzymał laur przyznawany przez Los Angeles: nagrodę dla Młodego Artysty.

Kolejne role to pasmo sukcesów. Zagrał między innymi z Winoną Ryder w filmie "Małe kobietki". (1994). Wcielił się także w postać Jezusa z Nazaretu w filmie "Maria, matka Jezusa" (1998). Rok później mogliśmy oglądać go w adaptacji "Snu nocy letniej" Szekspira.

NAJSTRASZNIEJSZY PSYCHOL W HISTORII

W 2000 roku zagrał brawurowo nowojorskiego yuppie, który w dzień spokojny i ułożony, nocą zmienia się w maniakalnego mordercę kobiet i swoich konkurentów z Wall Street. Za rolę w "American Psycho" otrzymał nagrodę Chlotrudis w stanie Massachusetts oraz nominację do brytyjskich nagród - Empire i krytyków londyńskich ALFS.

Pełnię aktorskiego kunsztu pokazał jednak w filmie "Mechanik" (2004). Do roli schudł ok. 25 kilogramów. Wychodzony i zabiedzony, wypadł w tym niepokojącym thrillerze bardzo przekonująco. Zasłużył w pełni na przyznaną mu nagrodę na festiwalu Sitges i nominacje do nagrody Saturna.

A W DOMU ŁAGODNY BARANEK

Jednym z jego wcieleń jest tajemniczy obrońca zdewastowanego i niebezpiecznego miasta Gotham. Zdjęcia do "Batman: Początek" rozpoczęto zaledwie kilka tygodni po "Mechaniku", a Bale pokazał się bez śladu dawnej chudości - jego muskuły były imponujących rozmiarów. Rola przyniosła mu nagrodę Saturna i MTV Movie Award.

W 2006 roku partnerował Hugh Jackmanowi w intrygującym filmie "Prestiż" o magicznych sztuczkach i cenie, jaką można zapłacić za sławę.

Jako mroczny rycerz w kolejnej odsłonie przygód człowieka-nietoperza zmagał się z Jokerem - w tej roli nagrodzony pośmiertnie Oscarem Heath Ledger ("Mroczny Rycerz", 2008).

Prywatnie jest mężem byłej asystentki Winony Ryder, Sibi Blazic i tatą czteroletniej Emmaline. Jest wielbicielem zwierząt. Trzyma w domu dwa psy i trzy koty - wszystkie przygarnął. Jest wegetarianinem, regularnie wspiera finansowo Greenpeace i World Wildlife Foundation.

ZOBACZ TAKŻE:

>>> Dzielny Despero Marcin Dorociński

Reklama

>>> Hugh Jackman, mroczny przedmiot pożądania