Jo Palmer, matka trójki dzieci, nie uzależniła się od żadnych nielegalnych środków. Po prostu trochę za często sięgała po zwykłe proszki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Kiedy zorientowała się, że ma poważny problem, była już poważnie uzależniona. Potrafiła bowiem połknąć 70 pigułek w ciągu dnia - a to 9 razy więcej niż zalecają producenci.

Reklama

"Większość ludzi nawet nie wyobraża sobie, że mogłoby zażyć działkę heroiny." - mówi David Grieve z organizacji wspierającej ludzi uzależnionych od leków."Tymczasem bardzo duże ilości morfiny, która występuje w środkach przeciwbólowych, mają bardzo podobne działanie" - przestrzega.

Kiedy sytuacja zaczyna być niebezpieczna?

"Uzależnienie zaczyna się wtedy, kiedy w przypadku bólu bierze się więcej tabletek niż dawniej przy podobnej dolegliwości" - mówi Grieve. "Organizm uodparnia się na działanie medykamentów, dlatego potrzebuje ich coraz więcej".

Zwykłe środki przeciwbólowe są też używane jako lek na stres. To również niebezpieczna praktyka. Jo Palmer przyznaje: "Leki nie tylko uśmierzały ból, poprawiały mi także nastrój. Kiedy byłam zdenerwowana lub zestresowana, brałam kilka tabletek. Po pewnym czasie zaczęłam robić to codziennie". Po tym, jak urodziła pierwsze dziecko, jej stres się zwiększył. Liczba proszków, jakie codziennie łykała także rosła. Nawet gdy wiedziała, że przesadza z lekami przeciwbólowymi, nie była świadoma tego, że jest uzależniona. "Nie miałam pojęcia, że można być uzależnionym od czegoś, co jest dostępne w supermarketach" - wyjaśnia. Najpierw ukrywała przed lekarzem, ile tabletek dziennie spożywa, ale ten sam się zorientował. Wyniki badań Jo Palmer jendoznacznie wskazywały na lekomanię. Wtedy rozpoczęła leczenie. Nie zaprzestała zażywania środków przeciwbólowych - to byłoby zbyt dużym szokiem dla jej organizmu. Obecnie ogranicza się do 30 tabletek w ciągu dnia i konsekwentnie zmniejsza ich liczbę.

Według ekspertów WHO wśród osób uzależnionych od leków odsetek kobiet znacznie przewyższa odsetek mężczyzn. Oczywiście leki dostępne bez recepty są bezpieczne, pod warunkiem że stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekracza zalecanej dziennej dawki. Większe ilości tego typu środków mogą mieć działanie podobne do narkotyków.