Czy zastanawiałeś się, jak świętuje się Nowy Rok w odległych zakątkach świata? Każda kultura ma swoje unikalne obyczaje, które odzwierciedlają jej historię, wierzenia i charakter. Od zaklinania czasu w Japonii, przez beztroskie skakanie w morzu na plażach Rio de Janeiro, aż po szukanie monety szczęścia w Grecji, Cyprze czy na Bałkanach. Te tradycje są tak różnorodne, jak temperamenty i wyznawane wartości przez różne narody.

Reklama

Japonia: makaron długowieczności

Japonia, kraj znany ze swojej bogatej kultury i tradycji, świętuje nadejście Nowego Roku w sposób szczególnie symboliczny i głęboko zakorzeniony w swoim dziedzictwie. Dwa wyjątkowe zwyczaje, które wyróżniają japońskie obchody Sylwestra, to rytuał odbijania 108 dzwonów oraz jedzenie gryczanego makaronu soba.

Zgodnie z buddyjską tradycją, w ostatnie minuty starego roku w każdej świątyni w całej Japonii rozbrzmiewa 108 uderzeń dzwonu. Ta praktyka, znana jako "Joya no Kane", ma głębokie znaczenie duchowe. Liczba 108 symbolizuje ludzkie namiętności, które według buddyzmu przyczyniają się do cierpienia. Każde uderzenie dzwonu ma na celu odpędzenie jednej z tych namiętności, oczyszczając umysł i duszę, aby przygotować się na nowy, lepszy rok. Ten uroczysty dźwięk dzwonów, niosący się echem przez chłodne powietrze, tworzy atmosferę zadumy i nadziei.

Japończycy w Nowy Rok jedzą gryczany makaron soba. Ma im to zapewnić długowieczność i zamknięcie spraw w Starym Roku / ShutterStock
Reklama

Innym istotnym elementem japońskich obchodów jest spożywanie "toshikoshi soba". Soba to długi cienki, gryczany makaron spaghetti. Symbolizuje długowieczność i przetrwanie. Toshikoshi oznacza "przekraczając rok". Odzwierciedla to wiarę, że jedzenie tego makaronu w Sylwestra przyniesie szczęście i zdrowie w nadchodzącym roku. Soba, dzięki swojej elastyczności i trwałości, jest metaforą siły i wytrwałości, co ma szczególne znaczenie w kontekście zamykania jednego rozdziału życia i otwierania kolejnego.

Brazylia: skakanie przez fale

Brazylia nie podchodzi do Nowego Roku tak metaforycznie, jak Japonia. Brazylijczycy znani są ze swojej żywiołowości i kolorowego karnawału. Celebrują Sylwester w sposób, który łączy zabawę z głęboko zakorzenionymi tradycjami. Dwa z najbardziej charakterystycznych elementów brazylijskich obchodów Nowego Roku to noszenie białych strojów i rytuał skakania przez siedem fal.

W Sylwestra ulice Brazylii zamieniają się w morze białych strojów. Ten kolor, tradycyjnie kojarzony z pokojem i harmonią, jest wybierany przez mieszkańców jako ubiór na tę szczególną noc. Białe ubrania mają przynieść szczęście i spokój w nadchodzącym roku, a także są symbolem odnowy i nowego początku. Brazylijczycy często dodają do swojego stroju kolorowe akcenty, takie jak czerwone paski czy żółte akcesoria, aby przyciągnąć miłość czy bogactwo.

W Brazylii biały strój i skakanie przez 7 kolejnych fal ma przyciągnąć szczęście i zapewnić opieką dobrych duchów / ShutterStock

Jednym z najbardziej malowniczych zwyczajów jest rytuał skakania przez siedem fal. Praktykowany jest na plażach, zwłaszcza na słynnej Copacabana w Rio de Janeiro. Ma przyciągnąć dobre duchy i szczęście. Według wierzeń, skacząc przez siedem kolejnych fal i rzucając do morza kwiaty, uczestnicy mogą poprosić o spełnienie siedmiu życzeń w nadchodzącym roku. Ten rytuał jest wyrazem głębokiej więzi Brazylijczyków z naturą i ich wierzeń, które czerpią zarówno z afrykańskich korzeni, jak i katolicyzmu.

Grecja, Cypr i Bałkany: szukanie monety szczęścia

W Grecji, na Cyprze oraz w Bośni i Hercegowinie Nowy Rok to czas pełen specjalnych tradycji kulinarnych, które odgrywają kluczową rolę w świętowaniach. Otóż w Nowy Rok zbiera się cała rodzina i piecze wspólnie placek (ciasto lub chleb). W środku ukrywa się monetę. Grecji i na Cyprze zwany jest vasilopita. Następnie wypiek dzielony jest na taką ilość osób, jaka znajduje się w domu, zarówno domowników, jak i gości. Czasami w jednym domu wypiekane jest olbrzymie ciasto, a schodzi się do niego cała umówiona wielka rodzina, kuzyni, kuzynki, dalsza rodzina, a nawet znajomi. Ta piękna tradycja jest okazją do osobistego spotkania w Nowym Roku i złożenia sobie życzeń. Każdy z uczestników dostaje jeden kawałek ciasta do zjedzenia. Ta osoba, która trafi na monetę, będzie miała szczęście w Nowym Roku.

Rodzinne jedzenie noworocznego ciasta (placka lub chleba) z zapieczoną monetą to zwyczaj popularny w Grecji, na Cyprze oraz Bośni i Hercegowinie / ShutterStock

Podróżując po świecie w poszukiwaniu najbardziej unikalnych sylwestrowych tradycji, odkrywamy nie tylko różnorodność kultur, ale także uniwersalne pragnienie radości, nadziei i odnowy, które łączy nas wszystkich w tym wyjątkowym czasie. Niezależnie od tego, gdzie będziemy świętować nadejście Nowego Roku, pamiętajmy o bogactwie i pięknie tradycji, które nas otaczają.