W czasie corocznej konferencji Endocrine Society, naukowcy z amerykańskiego MaineHealth Institute for Research donieśli o kolejnym, potencjalnym skutku ograniczonych kontaktów z innymi.

-Społeczna izolacja jest potężną formą psychospołecznego stresu i stanowi rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego, zwłaszcza wśród osób starszych – mówi główna autorka odkrycia, dr Rebecca Mountain. - "Już przed pojawieniem się pandemii COVID-19, która znacznie zwiększyła liczbę osób cierpiących z powodu odosobnienia, specjaliści martwili się rosnącą 'epidemią samotności'".

Reklama

Badaczka przypomina, że społeczna izolacja wiąże się z większym ryzykiem wielu schorzeń u ludzi. Cierpi zdrowie psychiczne i rosną ogólne wskaźniki zachorowalności i śmiertelności.

- Dotychczasowe badania kliniczne wykazały, że stresogenne czynniki psychospołeczne oraz wynikające z nich zaburzenia zdrowia psychicznego są głównymi czynnikami ryzyka osteoporozy i złamań, które w największym stopniu dotykają osoby starsze. Jednak wpływ społecznej izolacji na kości nie został dotychczas dokładnie zbadany – zwraca uwagę dr Mountain.

W opisanym teraz eksperymencie naukowcy, przez cztery tygodnie poddawali dorosłe myszy albo izolacji społecznej (jedna mysz na klatkę) albo trzymali je w grupach (cztery myszy na klatkę). Zauważyli, że u samców izolacja spowodowała znaczące pogorszenie stanu kości, w tym zmniejszenie ich gęstości mineralnej. Nie dotyczyło to jednak samic.

- Ogólnie rzecz ujmując, według naszych danych społeczna izolacja ma dramatyczny negatywny wpływ na kości samców myszy, ale może działać za pośrednictwem różnych mechanizmów lub w innym czasie u samic – mówi dr Mountain. - Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób wyniki te przekładają się na ludzi - dodaje.

Jej zespół planuje więc prowadzenie dalszych testów na myszach i z udziałem ochotników.

Reklama

- Nasze badania dostarczają istotnych wskazówek odnośnie działania izolacji społecznej na kości. Mają kluczowe znaczenie kliniczne w czasie, gdy borykamy się z długoterminowymi skutkami zdrowotnymi związanymi ze wzrostem izolacji z powodu pandemii COVID-19 – podkreśla dr Mountain. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/