Srebrne, złote, białe…

- Srebrną biżuterię najlepiej przechowywać w szkatułkach, które mają wiele przegródek – tłumaczy Monika Sadowska sprzedawca w salonie W. Kruk w Warszawie. Pierścionki, bransoletki, łańcuszki powinny leżeć w oddzielnych częściach pudełka. W przeciwnym razie srebro będzie oksydować, czyli utleniać się i czernieć. W ten sam sposób zachowa się, jeśli nie zdejmiesz ozdób przed kąpielą. Szkatułkę lub futerał możesz zastąpić plastikowymi torebkami z zatrzaskiem.

Szczególnie ostrożnie powinnaś obchodzić się z rubinami, szmaragdami i szafirami. Są to kamienie miękkie, więc łatwo je uszkodzić. Równie delikatne jest złoto. Żółte szybko się rysuje, a z białego ściera się lśniąca warstwa. Zdejmij więc biżuterię zanim zaczniesz zmywać naczynia i trzymaj ją z daleka od żrących środków czystości. Po co narażać pierścionek na zniszczenie oprawy lub wypadnięcie kamienia?

Domowe sposoby

-Wyłowione z głębin morza perły, tęsknią za wodą, dlatego co jakiś czas zafunduj im słoną kąpiel.
- Opale wypłucz w wodzie destylowanej. Prawidłowo nawilżone, nie będą wysychać i pękać.

-Tłustym kremem do rąk posmaruj biżuterię z koralami. W mgnieniu oka odzyska blask i naturalny kolor.
- Cyrkonie i brylanty możesz wyczyścić miękką szczoteczką do zębów, zanurzając kamienie w ciepłej wodzie z dodatkiem odtłuszczającego płynu do naczyń. Lepiej nie rób tego nad umywalką! Pierścionek może wyślizgnąć się z rąk! Po zabiegu wysusz go suszarką tak, aby nie zostały na nim zacieki.

Fachowe metody

Jeśli domowe sposoby zawiodą, zanieś zniszczoną biżuterię do jubilera. Wystarczy, że włoży ją na kilka minut do maszyny z ultradźwiękami, by znów wyglądała jak nowa! W salonach jubilerskich możesz również kupić szmatki do czyszczenia srebra i złota nasączone specjalnym impregnatem.