Wiarygodność wyników USG zależy od jakości sprzętu, na którym przeprowadza się badanie i doświadczenia lekarza. Dlatego warto iść do sprawdzonego specjalisty. Zdarza się, że problem wykryty podczas jednego badania, „znika” przy kolejnym. Często dotyczy to wad wrodzonych. Na szczęście jednak w większości przypadków ciąże przebiegają bez komplikacji i badanie USG jest rutynową kontrolą. Możesz wybrać się na USG trójwymiarowe, które umożliwia oglądanie nie tylko przekrojów ciała dziecka, ale także powierzchni jego ciała. Obraz jest wtedy dokładniejszy. W każdej chwili można go wydrukować, przekopiować na dyskietkę. Jest również możliwość nagrania badania na kasetę VHS albo na płytę DVD.

W trakcie ciąży gabinet lekarza odwiedzisz najprawdopodobniej trzy lub cztery razy. Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia jedynie dwa badania USG podczas – między 18 a 22 oraz między 30 a 34 tygodniem. Jeśli są wskazania lekarskie, to można powtórzyć USG między 36 a 38 tygodniem ciąży. Potrzebne jest wówczas skierowanie od ginekologa. Badania USG we wczesnej ciąży nie są refundowane przez NFZ. Możesz je zrobić tylko w prywatnym gabinecie. Koszt: od 60 do 120 zł. Jeśli wybierzesz się do uznanego specjalisty, zapłacisz od 200 do 300 zł.

PIERWSZE USG 8–12 tydzień
Podczas tego badania położysz się na kozetce stojącej obok ultrasonografu, a lekarz wprowadzi do twojej pochwy cienką, podłużną sondę. Płód jest jeszcze zbyt mały, by można było dobrze go zobaczyć przez powłoki brzuszne. Nie jest to badanie bolesne, ani bardziej nieprzyjemne niż zwykłe badanie ginekologiczne. Głowica dopochwowa znajduje się o kilka centymetrów od zarodka, dzięki czemu jest on doskonale widoczny na ekranie monitora. Pojawia się na nim fasolkowaty zarys postaci z główką i kończynami.
W czasie badania USG lekarz sprawdza:
- czy rzeczywiście jesteś w ciąży i czy rozwija się ona prawidłowo (ma to znaczenie przy objawach zagrażającego poronienia);
- ile dziecko mierzy od czubka głowy do kości ogonowej i na podstawie tego wymiaru określi wiek ciąży oraz przewidywany termin porodu;
- czy bije serduszko, i czy dziecko jest ruchliwe;
- czy nosisz w sobie jedno maleństwo, czy też więcej.

DRUGIE USG 18–22 tydzień
Tym razem lekarz smaruje leżącej na kozetce mamie brzuch specjalnym żelem, po czym przesuwa sondą po nim, podglądając maluszka. Urósł już na tyle, że można zobaczyć jego buzię, paluszki u rąk i maleńkie stópki…
Podczas badania lekarz sprawdza:
- jak rozwija się płód, ogląda jego: głowę, kręgosłup, klatkę piersiową, serce, przeponę, żołądek, nerki, pęcherz moczowy, nogi, palce (w tym czasie można stwierdzić m.in. takie wady wrodzone, jak zespół Downa, rozszczep wargi i podniebienia, wady serca);
- wielkość dziecka;
- ułożenie łożyska;
- ilość płynu owodniowego;
- płeć dziecka (warunkiem sukcesu jest dobra aparatura, wprawne oko lekarza i trochę szczęścia, by dziecko odwróciło się odpowiednio do „publiczności”).

TRZECIE USG około 30 tygodnia
Przeprowadzane jest w dokładnie taki sam sposób, jak poprzednie. Podczas badania lekarz sprawdza:
- czy dziecko prawidłowo rośnie, porównując wyniki dotychczasowych badań;
- czy wymiary i proporcje ciała dziecka są prawidłowe dla określonego wieku ciążowego;
- jak dziecko się zachowuje, czy jest ruchliwe;
- jak maluch jest ułożony;
- jak usadowione jest łożysko.

CZWARTE USG około 37 tygodnia
Specjalista sprawdza ułożenie płodu, bo od tego może zależeć, czy dziecko przyjdzie na świat siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Czwarte USG jest potrzebne przy ciążach mnogich. Potem już zobaczycie się… po drugiej stronie brzucha.

Aby odczytać wynik badania USG przyda ci się znajomość używanych przez lekarzy skrótów. GS oznacza wymiar pęcherzyka ciążowego, FHR mówi o pulsie serca dziecka, CRL podaje długość maleństwa od ciemienia do pupy, BPD – odległość od jednego do drugiego boku główki, AC to obwód brzuch, a FL – długość kości udowej.