MYŚLĘ O SOBIE

Zadbana kobieta w ciąży od razu lepiej się czuje. Dlatego nie rezygnuj z zabiegów upiększających. Nie wszystko bowiem jest groźne dla malucha. Coraz więcej gabinetów piękności oferuje zabiegi opracowane z myślą o przyszłych mamach. A nic tak nie poprawia samopoczucia, jak np. relaksujący masaż twarzy z użyciem naturalnych olejków.

Lekarze zalecają unikać głębokich peelingów, depilacji woskiem i zabiegów z zastosowaniem alg. Poza tym masz szeroki wybór. Niektóre firmy opracowałyspecjalny program pielęgnacyjny twarzy i ciała na każdy miesiąc ciąży. Są to unikalne produkty pielęgnacyjne, w 100 proc. naturalne. Dobrym pomysłem na chwilę relaksu jest np. zabieg „aromaplasty”. Wyrównuje zaburzenia funkcji skóry poprzez odżywienie naskórka koktajlem z witamin i protein. Skóra staje się delikatna i promienna.

Przydatne adresy: www.regeneracja-spa.pl ; www.escapesalon.pl ; www.wizaz.pl ; www.esthetique.com.pl ; www.orchidea.com.pl

DBAM O DZIECKO

Joga, pilates
Korciło cię, żeby ćwiczyć jogę, ale nie miałaś na to czasu? Teraz możesz to nadrobić. Joga to zestaw ćwiczeń i medytacji, służących doskonaleniu umysłu, ducha i ciała. Niektórzy ludzie ćwiczą jogę, by rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić ciało, inni medytują, by odprężyć i oczyścić umysł. W ostatnich latach karierę robi joga dla przyszłych mam, podczas której wykonuje się uproszczone wersje tradycyjnych ćwiczeń.

Joga w ciąży gwarantuje lepsze krążenie, poprawia trawienie i ułatwia oddychanie. Wzmacniają się też mięśnie miednicy, narządy rodne i kręgosłup, który musi znosić coraz większy ciężar, uelastyczniają się biodra i wnętrze ud, rozluźnia się brzuch, a to przygotowuje cię do porodu i pozwala skumulować potrzebną do tego wysiłku energię.

Przydatne adresy: www.jogacentrum.pl ; www.joga-joga.pl

>>> czytaj dalej
Nie tylko joga

Niektóre kluby fitness, wychodząc naprzeciw rodzinie, stworzyły warunki do dbania o formę kobietom na każdym etapie ich życia również w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka.
Na specjalnych zajeciach (Aktywne 9 miesięcy, Klub Aktywnej mamy) kobiety mogą zadbać o sylwetkę w ciąży oraz po urodzeniu dziecka.

Przydatne adresy:
www.gymnasion.pl ; www.activefitness.pl ; www.fitnesspark.pl

Aqua aerobik przynosi ulgę ciężarnym

Jeśli dokuczają Ci ciążowe bóle pleców i miednicy, wypróbuj koniecznie aerobik w wodzie. Szwedzcy naukowcy udowodnili, że jego wpływ jest zbawienny na kondycję przyszłych mam. Na tego typu dolegliwości uskarża się ponad jedna trzecia kobiet w ciąży. Zaniedbanie tych bólów zwiększa ryzyko podobnych dolegliwości w późniejszym okresie życia kobiety. Szwedzkie badania pokazały, że wśród zdrowych kobiet w ciąży, panie uprawiające aqua aerobik przynajmniej raz w tygodniu, rzadziej uskarżały się na bóle krzyża i pleców. Opuszczały mniej dni w pracy niż kobiety ćwiczące tradycyjnie na sali gimnastycznej.

Gimnastykę w wodzie można rozpocząć już ok. 19. tygodnia ciąży. Chociaż aerobik wodny jest u nas wciąż mniej popularny niż ten tradycyjny warto skorzystać z jego dobroczynnego działania.

Woda stawia trzy razy większy opór niż powietrze, nie obciążając jednocześnie stawów i kręgosłupa, przez co zmniejsza się ryzyko kontuzji. Chociaż ćwiczenia są forsowne, ponieważ ruchy w wodzie są trudniejsze do wykonania, nie odczuwamy tak szybko zmęczenia. Aqua aerobik również pozytywnie wpływa na cały układ krążenia i skutecznie wspiera walkę z cellulitem.

Przy aerobiku wodnym należy pamiętać o dostosowaniu głębokości wody do swojego wzrostu.

Wyróżniamy kilka rodzajów zajęć w wodzie. Ćwiczenia przeprowadzane w wodzie płytkiej (głębokość do pasa), wodzie średniej (głębokość do klatki piersiowej) i wodzie głębokiej (brak kontaktu ciała z dnem). W zależności od głębokości zmieniamy rodzaj treningu. Trener na basenie na pewno pomoże każdej przyszłej mamie dobrać odpowiedni dla jej kondycji zestaw ćwiczeń.

Przydatne adresy: www.fitnesspark.pl ; www.swimtest.p ; www.dynamika.pl


ORGANIZUJĘ PRZYJĘCIE

Ciąża to idealny moment, żeby zafundować sobie typowo babskie przyjęcie, oczywiście z twoim brzuszkiem w roli głównej. Słyszałaś o zachodniej modzie na baby shower? Śmiało można ją przenieść na rodzimy grunt. Oryginalne baby shower to zwyczaj krajów anglosaskich, jeszcze z XVIII wieku! Początkowo było to tylko kameralne spotkanie pań przy herbatce, podczas którego przyszłą mamę obdarowywano praktycznymi prezentami dla maluszka. Nazwa zwyczaju pochodzi od angielskiego słowa „showering” i oznacza zalewanie przyszłej mamy potokiem miłych słów i upominkami dla niej i jej dziecka.

Dziś baby shower to cały przemysł! Imprezę możesz zorganizować ty sama, twoja przyjaciółka albo ktoś z rodziny. Kilka dni przed przyjęciem warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy: ubranek, zabawek, gadżetów, a nawet mebelków i przekazać ją zaproszonym koleżankom. Spotkanie może odbyć się w domu, ale jeśli masz ochotę, możesz zarezerwować kilka stolików w przytulnej kawiarence.

Przydatny adres: www.babyshower.com