Tematem zajął się Instytut Badawczy Iconkids&Yotuh w Monachium. Na podstawie szczegółowej ankiety stwierdzono, że 44 % matek jeszcze nigdy nie rozmawiało ze swoim dzieckiem o seksie. Jednocześnie aż 75 % matek jest zdania, że podejmowanie tej tematyki może uchronić dziecko przez molestowaniem. Skąd zatem opory?

Co druga matka wyjaśniała, że rozmowa o seksie z jej dzieckiem przychodzi jej bardzo trudno. Aż 54 % badanych przyznało, że podejmowało takie próby, lecz kończyły się one niepowodzeniem.

A co na to nastolatki? Sabrina Weil w broszurze „Sama prawda o życiu seksualnym nastolatków” przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród amerykańskich nastolatków. Młodzież wskazała, że chętnie porozmawiałaby z rodzicami o seksie, gdyby rodzice nie histeryzowali i nie prawili kazań. Może zatem warto podjąć próbę? Według badań amerykańskiej Narodowej Kampanii Zapobiegania Nastoletnim Ciążom aż 87 % nastolatków utrzymuje, że byłoby im łatwiej odrzucić przedwczesną aktywność seksualną i uniknąć niechcianych ciąż, gdyby tylko mogli otwarcie i szczerze rozmawiać o seksie z rodzicami.

Autorka broszury, która prowadziła wiele rozmów na ten temat z nastolatkami, przedstawia ciekawy wniosek. Wielu młodych ludzi celowo unika tematu seksu przy swoich rodzicach, aby nie wprawić ich w zakłopotanie.

Rodzice często obawiają się również, że poruszenie tematu ludzkiej seksualności skłoni dzieci do zwiększonego zainteresowania tym tematem. To mit. „Mówienie nie jest jednoznaczne z działaniem. Gdyby tak było, za każdym razem, gdy mówisz »pozbieraj ubrania rozrzucone po pokoju«, ubrania zostałyby pozbierane. Tak się oczywiście nie dzieje” – mówi Jeanne Stanley, dyrektor Instytutu Brysona w Filadelfii.