Artretyzm to schorzenie polegające na zapaleniu stawów. Towarzyszą temu ból i uczucie sztywności, jak również opuchlizna. Artretyzm reumatyczny zwykle jest wynikiem wcześniejszego złamania bądź uszkodzenia stawu.

Już dawno zaobserwowano na rozmaitych przypadkach, że u kobiet objawy choroby są bardziej uciążliwe, choć mają one ten sam poziom uszkodzenia stawu co badani mężczyźni. Boli bardziej, więcej rwie w kościach i kończyna szybciej się męczy. Dodatkowo, statystycznie z osób cierpiących na tę przypadłość, ponad 70 proc. to kobiety.

Teraz fińscy naukowcy przebadali 6000 pacjentów w 25 krajach i opublikowali wyniki swojej pracy w periodyku "Arthritis Research and Therapy". Badani byli proszeni o wypełnienie kwestionariusza z przygotowanymi pytaniami, ponowne prześwietlenie kości i zrobienie badania krwi, żeby sprawdzić w jakim stopniu zaawansowana jest ich choroba.

Doktor Tuulikki Sokka konsultant reumatologiczny w Jyvaskyla Central Hospital i prowadzący zespołu, powiedział: "Poziom artretyzmu reumatycznego jest u wszystkich mniej więcej ten sam, jednak symptomy są silniejsze u kobiet". Doktor przyznaje też, że nie ma tak naprawdę innych narzędzi oprócz rentgenu do zbadania uszkodzeń stawów. Dlatego badacze musieli polegać na słownych zapewnieniach kobiet, które narzekały na większy ból.

Utarło się przekonanie, że to kobiety lepiej znoszą ból, jednak doktor z Finlandii wyjaśnia, że różnice w tym przypadku można złożyć na karb większej tolerancji bólu u mężczyzn. Dodatkowo kobiety według niego, mają mniej zahamowań niż mężczyźni aby głośno mówić o tym, że czują się źle albo coś je boli.

Doktor Sokka wiąże tę zwiększoną bolesność przede wszystkim z mniejszą siłą fizyczną kobiet. Za przykład daje starsze kobiety, które z roku na rok coraz szybciej tracą masę mięśniową, co jest przyczyną coraz większych niedogodności.

Lekarze z Arthritis Research Campaign i Derbyshire Royal Infirmary z Wielkiej Brytanii, których poproszono o komentarz, potwierdzili, że istnieje tajemniczy aspekt tej choroby, który wskazuje na to, że rzeczywiście kobiety "cierpią na nią bardziej". Dodali też, że przy badaniu danych zauważyli, że panie mają większą tendencję do nadżerki kości niż mężczyźni, częstej w przypadku przewlekłego artretyzmu.

To wyjaśniałoby czemu kobiety odczuwają więcej uciążliwych symptomów związanych z reumatycznym artretyzmem.