GDY RAJ PRZERADZA SIĘ W PIEKŁO

Reklama

Zaczyna się często miło i niepozornie. Z czasem jednak kwiaty, listy , telefony i inne dowody uczucia i oddania zaczynają być męczące, a namolny wielbiciel nie daje sobie wyperswadować kontaktu. Finał bywa tragiczny.

Pierwotnie słowo "stalking" tyczyło się prześladowców celebrytów. Takich jak John Hinckley, który w latach 80. próbował zastrzelić prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana – jak twierdził, w imię miłości do nastoletniej wówczas Jodie Foster. Zgodnie z aktualnie obowiązującą w USA definicją stalking jest "celowym, złośliwym i wielokrotnym prześladowaniem i molestowaniem innej osoby, które zagraża jej bezpieczeństwu".

Często stalker w swoje praktyki angażuje rodzinę albo osoby z otoczenia swojej ofiary - prosząc o przekazanie wiadomości, radę lub wstawiennictwo. Ofiarą stalkingu zazwyczaj jest kobieta, a sprawcą – jej dawny, np. porzucony partner (50 proc. przypadków), współpracownik szukający zemsty za domniemaną krzywdę lub przypadkowo spotkany mężczyzna obsesyjnie wręcz poszukujący kontaktów intymnych z ofiarą. Stalker często jest osobą cierpiącą na zaburzenia psychiczne takie jak obsesja, schizofrenia, paranoja prześladowcza.

FINAŁ BYWA TRAGICZNY

Często ofiara pełni funkcje publiczne ( jest lekarką, pielęgniarką, psycholożką). Prześladowca nawiązuje z nią kontakt na gruncie zawodowym, po czym zaczyna ingerować w jej życie prywatne, narzucając się z kontaktem i angażując otoczenie. Nierzadko próbuje zdyskredytować ofiarę w miejscu pracy, w ramach zemsty lub po to, by wejść w rolę jej pocieszyciela.

Osaczona ofiara niemal zawsze zmuszona jest zmienić numer telefonu, w skrajnych przypadkach nawet miejsce pracy i zamieszkania. Często nie ma odwagi zgłosić się na policję w przekonaniu, że przyjmując kwiaty czy zgadzając się na spotkanie, sama sprowokowała oprawcę. A to błąd, gdyż stalking może skończyć się tragicznie - nawet śmiercią ofiary.

Z raportu opublikowanego we Włoszech wynika, że 10 proc. morderstw popełnionych w latach 2003 - 2005 poprzedzonych było prześladowaniami. W Polsce w podobny sposób została brutalnie zamordowana przez prześladowcę Miss Polski Agnieszka Kotlarska. Dlatego wiele krajów wprowadziło regulacje grożące odpowiedzialnością karną za stalking – są to między innymi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Włochy, które dołączyły do tego grona po opublikowaniu szokującego raportu. Polska niestety do grona tych państw nie należy.

____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Dlaczego mężczyzn pociągają prostytutki?
>>> Sprawdź, jacy mężczyźni robią to najdłużej

Reklama

>>> Wszystkie jego kochanki w jednym łóżku
>>> Zobacz, co zrobiły z niej narkotyki