Współczesne czarne Barbie powstały po to, aby również czarnoskóre dziewczynki mogły utożsamić się ze swoją zabawką. Są to trzy przyjaciółki: Grace, Kara i Trichelle. Każda ma swój własny styl, odmienny odcień skóry (jasno-brązowy, czekoladowy i karmelowy), inne zainteresowania (Kara: matematykę i muzykę) i młodszą siostrzyczkę.

CZARNE TEŻ JEST PIĘKNE

Czarnoskóra twórczyni lalek, Stacey McBride-Irby, opowiada, że chciała zaprojektować dla małych Afroamerykanek zabawkę, która będzie je inspirować i przypominać je same. „Chciałam, żeby wiedziały, że czarne jest też jest piękne” – mówi McBride, matka sześciolatki. Niestety, lalki wzbudziły krytyczne komentarze. Jak bowiem czarnoskóre dziewczynki mają utożsamić się z lalkami, które mają długie i proste włosy, podczas, gdy one same mają krótkie i sterczące? Krytycy lalek zarzucają im, że tylko utrwalają kanon piękna każący czarnoskórymm kobietom prostować włosy za pomocą silnych środków chemicznych lub wplatać we włosy drogie treski i peruki.

McBride-Irby broni się, że dla niej samej najlepszą częścią zabawy Barbie czesanie jej gładkich włosów. Sheri Parks, profesor na Uniwersytecie Stanu Maryland, obawia się jednak, że gładkie włosy lalek i dołączone do nich zestawy do stylizacji mogą wzbudzić w dziewczynkach myśl, że z ich naturalnymi puklami jest coś nie tak. Matki pytają, czemu choć jedna z lalek nie mogła mieć fryzury typu afro. Figura nowych Barbie w dalszym ciągu może zagrażać samoakceptacji dziewczynek, jako, że ich kształty znacząco odbiegają od figury większość czarnoskórych dziewcząt i kobiet. Ale czarne Barbie zebrały też pochwały za takie realistyczne elementy fizjonomii jak różnorodność odcieni skóry, pełniejsze usta, szersze nosy i bardziej wydatne kości policzkowe. Nie można też nie docenić promowanie pozytywnych postaw odnośnie edukacji.

_______________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zapozowali nago ze zwierzętami
>>> Nagie farmerki pozują w słusznej sprawie
>>> Zobacz, jaką bieliznę nosi striptizerka