NAJCIĘŻSZE I NAJLŻEJSZE DZIECKO W HISTORII

Reklama

Indonezyjski "olbrzym" nie jest najcięższym dzieckiem, jakie przyszło na świat. Ten tytuł już od wielu lat należy do Anny Bates, która przyszła na świat w Kanadzie w 1879 roku. Dziewczynka ważyła 10,8 kilogramach. Zmarła jednak po 11 godzinach.

Najlżejszym dzieckiem w historii jest Amillia Taylor. Dziewczynka, urodzona w rodzona po 21 tygodniach i sześciu dniach ciąży przy 24 centymetrach wzrostu ważyła zaledwie 280 gramów - jedną trzydziestą tego, co ogromny indonezyjski noworodek. Amilia spędziła cztery miesiące na oddziale intensywnej opieki dla noworodków w Miami, ale przeżyła. Pomimo, że teoretycznie Według Amerykańskiego dzieci urodzone przed 23 tygodniem ciąży i ważące mniej niż 400 gramów nie są zdolne do życia...

NAJCIĘŻSZY MĘŻCZYZNA I KOBIETA

Najcięższym mężczyzna i zarazem najcięższym człowiekiem świata jest Jon Brower Minnoch (1941-1983). Amerykanin pracujący jako taksówkarz miał 183 cm wzrostu a jego rekordowa waga to prawdopodobnie około 635 kilogramów. Trafił do szpitala z powodu niewydolności krążenia i oddychania. Przenosiło go 12 strażaków i potrzeba było 13 osób, by go przewrócić z boku na bok. Minnoch jest też rekordzistą w dziedzinie największej utraty wagi i największej różnicy w wadze pomiędzy małżonkami.

Najcięższym żyjącym mężczyzną prawdopodobnie był Manuel Uribe z Meksyku, ten jednak stracił około połowy swojej masy po operacji wszczepienia bajpasów.

Najcięższą kobieta była Carol Yager z Beecher w amerykańskim stanie Michigan. Osiągnęła imponującą masę 545 kg. Amerykanka również popisała się ogromnym ubytkiem na wadze. Pomimo to zmarła w 2006 roku, w wieku zaledwie 34 lat.NAJWYŻSZY MĘŻCZYZNA I KOBIETA

Za najwyższego mężczyznę wszech czasów uważa się Roberta Wadlowa z Alton w Illinois (1818-1940). Jako noworodek ważył "zaledwie" 4 kg, jednak już jako roczne dziecko - 30 kg. W wieku 22 lat mierzył 272 cm i ważył 222 kg. Zmarł przedwcześnie z powodu infekcji stóp, które były mało wrażliwe ze względu na jego wysoki wzrost. Najwyższym żyjącym mężczyzną jest Sultan Kosen z Turcji. Mierzy 246,5 cm. Jest też posiadaczem rekordowo wielkich dłoni.

Najwyższą kobieta wszech czasów była Holenderka Trijntje Keever z Edam (1616-1633). Jako dziewięciolatka miała opinię "dziewczynki wyższej niż każdy mężczyzna w Europie". W chwili śmierci mierzyła 2,54 metra. Zmarła w wieku 17 lat.

Najwyższa żyjąca kobieta to prawdopodobnie 37-letnia Chinka Yao Defen. Jej wzrost to ok. 236 cm, jednak dane nie zostały jeszcze potwierdzone przez Księgę Rekordów Guinessa.

NAJDROBNIEJSI NA ŚWIECIE

Najniższym człowiekiem wszech czasów jest Gul Mohammed (1957-1997). Mierzył zaledwie 57 cm a ważył 17 kg. Jednak to nie drobne rozmiary stały się przyczyna jego wczesnej śmierci, a... skłonność do nadmiernego palenia.

Każda kobieta marzy by być lekka jak piórko, ale oczywiści w przenośni. Czy któraś chciałaby ważyć tyle, ile najlżejsza kobieta świata - Lucia Zarate (1864-1890)? Meksykanka w chwili narodzin ważyła 0,2 kg przy wzroście 18 cm. Wyemigrowała do USA zarabiając na swoich nietypowych gabarytach - była atrakcją Cyrku Osobliwości. Przy wzroście 50,8 cm ważyła wtedy 2,27 kg... Zmarła na hipotermię (wyziębienie organizmu). Podczas jednej z podróży jej powóz utknął w śniegu a ze względu na tak nikłą budowę jej ciało błyskawicznie straciło ciepło.

______________

NIE PRZEGAP:

>>> Ona nigdy nie miała żadnej wpadki
>>> One kochały się na oczach ludzi
>>> Małżeństwo Obamów wisiało na włosku