RÓWNOUPRAWNIENIE W ZAROBKACH...

Tak podaje najnowszy sondażu przeprowadzonego przez Ipsos. Miał on sprawdzać poglądy współczesnych mężczyzn na podział ról w rodzinie. Z badania wynika, że współcześni panowie nie optują za tradycyjnym podziałem ról w rodzinie, a konkretnie: stereotypem głoszącym, że to mężczyzna powinien dźwigać ciężar zabezpieczenia bytu rodzinie. Zdaniem 84 proc. ankietowanych zarabiać na utrzymanie domu powinny obie strony. Co nie znaczy, że powinny dzielić się władzą. 87 proc. ankietowanych twierdzi, że mężczyzna pozostaje głową rodziny, a jego głównym obowiązkiem jest zapewnienie jej środków do życia.

...I KOBIECE KRÓLESTWO NA GOSPODARSTWIE

Kobieta ma natomiast rządzić w gospodarstwie, czyli zajmować obowiązkami domowymi. Dlaczego? Bo radzi sobie z tym lepiej od mężczyzn... Jest o tym przekonanych ośmiu na dziesięciu mężczyzn. Siedmiu na dziesięciu jest zaś przekonanych, że prowadzenie domu może być dla kobiety tak samo satysfakcjonujące jak praca zawodowa . Jednak im niższy wiek badanych, tym przekonanie to słabnie... Wśród mężczyzn przed 20-tka uważa tak już tylko 40 proc.

Swe przekonania panowie wprowadzają w czyn. 79 proc. panów przyznaje, że pranie zawsze lub zwykle wykonuje żona lub partnerka, na temat gotowania odpowiedziało tak 74 proc. badanych, sprzątania – 61 proc., zmywania – 60 proc.

Co innego opieka nad dzieckiem. O wyższości kobiet nad mężczyznami jest przekonany już tylko co drugi mężczyzna. Co nie znaczy, że zamieniliby się rolami z kobietami. Zapytani o to, czy zajęliby się domem i dziećmi, gdyby ich partnerka zarabiała więcej, istotnie częściej odpowiadali przecząco. Tylko 40 proc. uważa, że prowadzenie domu i wychowywanie dzieci mogłoby im przynieść tyle samo satysfakcji, co praca zawodowa.

RÓŻNE GATUNKI MĘŻCZYZN

Według Ipsos, na podstawie podejścia do podziału obowiązków można podzielić mężczyzn na cztery grupy.

1. tradycyjni (30 proc.). Są przekonani, że prowadzenie domu i wychowywanie dzieci to domena kobiet.

2. „nowocześni” (30 proc.). Zupełnie nie rozróżniają ról damsko-męskich w rodzinie.

3. „świadomi ojcowie”(30 proc.). Podchodzą bardzo odpowiedzialnie i świadomie do kwestii wychowywania dzieci.

4. Młodzi ukierunkowani na partnerstwo” (10 proc.). Z racji wieku założenie rodziny to dla nich dopiero kwestią przyszłości, ale już mają na ten temat pewne ogólne wyobrażenie.

___________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Oto najgorszy wynalazek wszech czasów
>>> Jak przeżyć w okrutnym świecie mody?
>>> W Anglii nie można całować się na dworcach?