Trzymasz kieliszek za nóżkę czy obejmujesz całą dłonią? Zjadasz dekorację szklanki czy międlisz w dłoni słomkę?

Reklama

Wszystko to robisz bezwiednie, a jednak nie jest to pozbawione sensu. Psycholog Greg Wilson z King's College w Londynie wziął się za pozornie nieznaczące gesty i odkrył jak wiele można dowiedzieć się o ludziach dzięki ich dłoniom.

RUNDKA PO BARACH

W ciągu ostatniego miesiąca obserwował wieczorami w barach ponad 500 osób pijących alkohol. Obserwował ich gestykulację, język ciała a potem sposób, w jaki reagują na drugiego człowieka zagadującego ich.

Na tej podstawie rozróżnił kilka kategorii osób, kobiet i mężczyzn pijących w barach i pubach:

* Flirciarze

* Plotkarze

* Imprezowicz

* Podpieracze ścian

* Królowe lodu

* Playboye

* Kolesie

* Agresywni

KTO JEST KIM?

Według Wilsona najbardziej otwarci na zaczepki są Flirciarze, Imprezowicze i Playboye. Wyzwaniem za to jest nawiązanie kontaktu z Królową lodu, Plotkarą czy Podpieraczami ścian czy Kolesiem, bo ten pozuje na pewnego siebie. Agresywnych i dominujących powinno się z góry unikać.

Reklama

Te cechy osobowości łatwo zauważyć zarówno po zachowaniu, jak i po sposobie w jaki trzyma się drinka.

Przykładowo, niedawno szeroko interpretowana była dwoistość, jaką zaprezentowała Hillary Clinton podczas oficjalnych uroczystości kampanii prezydenckiej. Komentatorzy interesowali się dlaczego podnosiła kieliszek do ust lewą ręką, skoro jest praworęczna? Niektórzy sugerowali, że pozowała wtedy do fotografii, inni orzekli, że był to dowód na jej nieszczerość.

Ten przypadek podkreśla, że czytanie z gestów staje się coraz bardziej popularne, nie tylko w życiu politycznym. Greg Wilson zabawił się też w obserwację nagrań i zdjęć z gwiazdami showbiznesu i podciągnął je pod swoje kategorie.

W jaki sposób rozpoznać poszczególne typy ludzi?

*Flirciara:

Zwykle to kobieta, która trzyma swoją szklankę z rozstawionymi palcami i bawi się nią w sposób prowokacyjny. Zwykle umieszcza ją w okolicy swego dekoltu, żeby właśnie tam ściągnąć wzrok, czasem też na wysokości oczy aby złapać kontakt wzrokowy. Może drażnić palcem obwód kieliszka a nawet zanurzać palec w drinku i oblizywać go niechcący. Wyraźnie robi to pod publikę i czeka na reakcje otoczenia.

Znane flirciary: Jordan, Paris Hilton, Kate Walsh (z serialu Chirurdzy)

*Plotkara:

Głownie to kobiety, które mają tendencję do spotykania się w swoim małym gronie w klubach i komentowania zachowań czy ubrań innych gości. Szklankę czy kieliszek trzymają za czarkę i gestykulują nim, żeby podkreślić swoje słowa. Taka osoba często nachyla się nad swoim drinkiem, prawie macza w nim włosy, gdy chce się zbliżyć do swojego rozmówcy -cała wychodzi w kierunku drugiej osoby, by mówić poufnie. Zwykle ktoś taki ma już swoje grono znajomych i niechętnie wita zaczepki podczas wieczornych wyjść.

Znane plotkary: Kate Moss, Sadie Frost.

*Imprezowicze:

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy lubią ludzi i chętnie rozmawiają. Otwarci energiczni, dużo się śmieją. Piją krótkie łyki, często odstawiają szklanki, żeby brać udział w rozmowie. Butelki czy szklanki trzymają luźno, np. za szyjkę czy za brzegi. Chętnie zawierają nowe znajomości i łatwo do nich zagadać. Najchętniej przyjmują dowcipne uwagi i doceniają wysiłek włożony w konwersację.

Znani imprezowicze: Sarah Harding, Książę Harry

*Podpieracze ścian:

Nieśmiałe, pasywne osoby, które starają się szklanką zasłonić. Trzymają ją kurczowo, blisko siebie, nie wypuszczając z dłoni jakby bali się, że ktoś je zaraz zabierze. Kryją przed otoczeniem wnętrze swojej dłoni. Nigdy nie piją drinków, tylko je trzymają długo w dłoni jako zabezpieczenie, żeby mieć co zrobić z dłońmi. Drink zwykle nie jest okazały, bo nie o niego tu chodzi. Przejmują zachowania swojego towarzystwa, sami nie inicjują niczego. Trzeba do nich podchodzić w sposób delikatny, spokojny aby ich nie spłoszyć. Łakną komplementów, które podbudują ich ego.

Znani podpieracze ścian: Scarlett Johansson, Natalie Portman

*Królowe lodu:

To typ, który jest chłodny nie tylko w barze czy na imprezie. Taki ma styl i osobowość. Piją z długich kieliszków w sposób arystokratyczny, często wino, trzymając je w formie bariery pomiędzy nimi a innymi ludźmi, jakby chcieli się odgrodzić. Podchodzenie do nich jest stratą czasu, zwykle są nastawieni nieprzychylnie i nie mają ochoty na konwersację.

Znane królowe lodu: Victoria Beckham, Madonna

Playboy:

Aktywny, pewny siebie mężczyzna, typ uwodzicielskiego Don Juana. Lawiruje kieliszkiem, porusza nim płynnie, bawi się, traktuje go jak kobietę. Bywa władczy wobec kobiet ale i szarmancki. Nie trzeba go zaczepiać, sam wkracza do akcji.

Znani playboye: Colin Farrell, George Clooney

* Kolesie:

Zachowują się jak pawie, dumnie paradują, puszą piórka i demonstrują swoją pewność siebie. Będzie pił zwykle piwo lub jakiś napój energetyzujące. Bywa arogancki, przesadny w swych gestach, zajmuje dużo przestrzeni i zwraca na siebie uwagę. Macha butelką, wywija nią energicznie ale dość chaotycznie. Odsuwa od siebie daleko szklankę, tylko po to, żeby za moment znów ją przysunąć. Jeśli pije z kolegami, nie powita dobrze zaczepki, bo robi przedstawienie wyłącznie dla nich.Znani kolesie: Peter Andre, David Cameron, Jason Statham. Z pań to Lily Allen, Kelly Osborne i Lady GaGa

*Agresywni:

Zwykle to mężczyźni. Lubią duże szklanki i dużo alkoholu, piją po męsku - whisky, wódkę. Ich szklanka symbolizuje w ich dłoni broń, trzymana mocno całą garścią. Potrafią nią ciężko wymachiwać rozmówcy przed nosem jakby mu grozili. Lekko wrodzy, patrzą po sali pogardliwie, lubią obrażać werbalnie i ręcznie. Lepiej omijać…

Znani agresywni: John Prescott, Russell Crowe, z pań Pink, Naomi Campbell, Gordon Brown.

Nie trzeba może od razu skreślać kogoś, kto nie tak trzyma szklankę jak powinien, psycholog Greg Wilson radzi nie wykorzystywać swojej wiedzy przeciwko innym ludziom i nie oceniać ich.

Poleca za to zrobić pozytywny pożytek ze zdobytych wiadomości i korygować własne błędy. Wiedząc jak trzymać szklankę, jak używać mimiki i gestykulacji możemy sprawić wrażenie, że jesteśmy sympatycznymi osobami, które warto poznać i do których nie trzeba bać się podejść. Bo być może rzeczywiście tacy jesteśmy, tylko nie potrafiliśmy dotąd tego przekazać.

_______________________________________________

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zobacz zdjęcia supermodelki bez makijażu
Słynne modelki ustąpią miejsca Polkim