Mary-Kate Olsen jako dziecko została gwiazdą serialu "Pełna chata", a jako nastolatka przestała… jeść. W wieku 18 lat trafiła do kliniki odwykowej, w której przez długie miesiące uczyła się jeść i akceptować własne ciało. Dzięki heroicznemu wysiłkowi udało jej się przezwyciężyć najgorsze nawroty choroby. Od 3 lat jej stan zdrowia się poprawia. Młoda gwiazda jako jedna z pierwszych głośno i otwarcie przyznała się do swojej choroby. Chciała ustrzec inne dziewczyny przed anoreksją.

Reklama

Skończyła w szpitalu

Choroba, która zaczyna się od zwykłego odchudzania, z czasem przeradza się w obsesyjne myślenie o swoim ciele. Anorektyczce cały czas się wydaje, że jest gruba, zaczyna ograniczać kalorie do minimum, aż z czasem przestaje w ogóle jeść. Skrajne przypadki anoreksji kończą się w szpitalu, ponieważ wyniszczony organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Do takiego stanu doprowadziła się córka projektantki mody Donatelli Versace - Allegra. Dziewczyna całe życie obracała się w świecie modelek i pokazów mody. Patrząc od dziecka na chude dziewczęta, które robią karierę, sama już jako dwunastolatka zaczęła się odchudzać. Była szczupła, ale chciała być jeszcze szczuplejsza. Jako 18-latka była przeraźliwie chuda, a teraz 22-letnia Allegra jest pod stałą opieką lekarzy. Wychodzenie z anoreksji trwa kilka lat i nie jest to tylko praca na ciałem, ale i nad psychiką.

Motto na brzuchu

Anoreksja w Hollywood jest wstydliwym, ale bardzo gorącym tematem. Wystarczy, że gwiazda zrzuci kilka kilogramów, a już przypisuje się jej anoreksję. "Najgorętszą" anorektyczką okrzyknięto niedawno Angelinę Jolie. Jeszcze w zeszłym roku ważyła 48 kilogramów! Co więcej, dziennikarze odkryli, że aktorka ma na brzuchu wytatuowane motto osób chorych na anoreksję, a dokładniej osób świadomych i dumnych z tego, że cierpią na tę chorobę. Brzmi ono: "To, co mnie żywi, niszczy mnie". Co na to Angelina? Aktorka nie komentuje tych doniesień.

Uratowało ją dziecko

Reklama

Na słowo "anoreksja" Nicole Ritchie dostawała szału. W ciągu kilku miesięcy gwiazdka znana z imprezowego trybu życia i przyjaźni z Paris Hilton ze zdrowo wyglądającej dziewczyny zmieniła się w chudzielca z wystającymi kośćmi. Kiedy opublikowano jej zdjęcia z plaży, wiele osób nie miało wątpliwości, że Nicole jest chora. Ona głośno temu zaprzeczała. I nie wiadomo, jak skończyłoby się jej odchudzanie, gdyby nie ciąża. Kiedy gwiazda dowiedziała się, że będzie mamą, do akcji wkroczyli jej tata Lionel Ritchie i narzeczony Joel Madden. Przekonali ją, że musi jeść dla dobra dziecka! Nicole urodziła zdrową dziewczynkę, niestety już tydzień po porodzie zaczęła się odchudzać.

Panowie też cierpią

Obsesyjnie dbanie o szczupłą sylwetkę w ponad 90 procentach dotyczy kobiet, zdarza się jednak, że także mężczyźni chorują na anoreksję. Dennis Quaid zadziwił wszystkich, mówiąc o swojej walce z tym, co sam określał "manoreksja". Problem Quaida zaczął się, kiedy schudł 18 kg, by zagrać Doca Hollidaya w filmie "Wyatt Earp". Innym aktorem, który przyznał się do tej wstydliwej choroby, był eks-mąż Angeliny Jolie, Billy Bob Thornton.

Bez obsesji

Moda na szczupłe ciało obowiązuje także w Polsce. I czasem też nasze artystki są podejrzewane o nadmierne odchudzanie się. Weronika Rosati swoją drobniutką figurę wytłumaczyła alergią pokarmową. Młoda aktorka ma bardzo wrażliwy żołądek i może jeść tylko delikatne potrawy ugotowane na parze. Wśród wielu zazdrość wzbudza nienaganna figura byłej Miss Świata Anety Kręglickiej. Mimo czterdziestki na karku modelka wygląda jak dwudziestolatka. Tajemnica jej wyglądu to zdrowe odżywianie się i dużo sportu.

Allegra Versace jest właścicielką połowy modowego imperium. Jako nastolatkaprzestała akceptować samą siebie i zaczęła odchudzać. Kiedy trafiła do szpitala ważyła niecałe... 30 kg. A Angelina Jolie nie komentuje doniesień na temat swojej sylwetki.

Z kolei Nicole Richie, Denis Quaid i Mary-Kate Olsen nie zaprzeczają, że cierpią na anoreksję.

Więcej na temat obsesji gwiazd dowiesz się z serialu dokumentalnego, Oblicza sławy: Obsesja odchudzania, czwartek, 28.02., godz. 20.00, Zone Club