Skóra na dłoniach starzeje się w przyspieszonym tempie. Mają na to wpływ: kontakt z detergentami, częste mycie w chlorowanej wodzie i nieustające ataki wolnych rodników. W czasie urlopu ręce są dodatkowo narażone na kąpiele w słonej wodzie, wiatr i nadmierne opalanie bez ochrony filtrów UV. Często też zapominamy, aby na co dzień dbać o nie jak należy. Po wakacjach warto wrócić do dobrych nawyków pielęgnacyjnych, a jeśli trzeba, zafundować dłoniom kurację regenerującą.

Delikatnie oczyszczaj

Zacznij od dokładnego usunięcia przesuszonego naskórka. Możesz użyć tego samego preparatu, którym peelingujesz twarz lub przygotować samodzielnie domowy kosmetyk (np. z łyżki drobno zmielonych migdałów i 2 łyżek jogurtu).

Do mycia używaj delikatnych mydeł. Dobrze, jeśli zawierają jakiś odżywczy lub nawilżający składnik, np. keratynę, alantoinę, wyciągi roślinne - te składniki poprawią kondycję skóry i paznokci.Nawilżaj i odżywiaj skórę

Wygładzoną peelingiem skórę musisz regularnie nawilżać i odżywiać. Po każdym myciu rąk pamiętaj o smarowaniu dłoni kremem. Na dzień staraj się używać kosmetyku z filtrami UV. Jeśli skóra jest mocno przesuszona, stosuj kremy ze składnikami intensywnie nawilżającymi i witaminami. Dzięki nim skóra odzyska gładkość. Podczas nakładania kremu wymasuj dłonie (1-2 razy w tygodniu użyj do tego oliwki). Szorstką skórę wygładzi specjalna kąpiel - zamocz dłonie na mniej więcej 10 minut w lekko podgrzanej oliwie z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny.


Regeneruj, wygładzaj

Upływający czas powoduje, że skóra z coraz większym trudem broni się przed niszczącymi czynnikami zewnętrznymi, staje się wiotka, a często pojawiają się na niej przebarwienia - skutek nadmiernego, długotrwałego nasłonecznienia. Taki stan osiąga zazwyczaj dopiero u osób po czterdziestce, jednak podobnie może wyglądać u osób młodszych, gdy zabrakło odpowiedniej pielęgnacji. Takim dłoniom pomoże kuracja regenerująca. Na co dzień polecamy kremy ze składnikami poprawiającymi elastyczność naskórka i jędrność skóry.

Warto też zaopatrzyć się w krem na noc - nakłada się go grubszą warstwą i wkłada bawełniane rękawiczki (w nocy skóra szybciej się regeneruje). Przynajmniej raz w tygodniu warto zafundować dłoniom maseczkę regenerującą, np. z namoczonego w gorącej wodzie siemienia lnianego z dodatkiem kapsułki z wit. A+E. Papkę nakładamy na skórę na 20 minut, dłonie owijamy folią.