Prywatnie możesz jechać do wybranego kurortu w dowolnym terminie. Jest to jednak dość kosztowne. Za dobę zapłacisz 80-200 zł. Na szczęście nie trzeba wydawać fortuny, by się wybrać do wód. Jeżeli masz ubezpieczenie zdrowotne, raz w roku możesz się starać o dofinansowanie leczenia uzdrowiskowego. Wówczas 3-tygodniowy pobyt będzie cię kosztował 157-630 zł - zależnie od terminu i rodzaju pokoju. Wystarczy, że uzyskasz od lekarza skierowanie, a oddział NFZ-u je zatwierdzi. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak załatwić niezbędne formalności. Ponieważ na realizację skierowania trzeba czekać nawet kilka miesięcy, już teraz zacznij się o nie ubiegać. Być może uda ci się spędzić w kurorcie przyszłoroczny urlop!

Jak uzyskać skierowanie?

Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ-em. Możesz więc o nie poprosić lekarza rodzinnego lub dowolnego specjalistę, u którego się leczysz. Za skierowanie nic nie płacisz. Jeżeli byłaś leczona w szpitalu, możesz starać się o pobyt w szpitalu uzdrowiskowym. Skierowanie wypisuje lekarz z kliniki. Musi być wystawione nie później niż w dniu, w którym opuszczasz szpital. Skierowanie należy przesłać do wojewódzkiego oddziału NFZ-u. Może to zrobić lekarz lub Ty sama (na kopercie dopisz "Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe"). Nie ma potrzeby, byś osobiście dostarczała skierowanie, bo i tak nie przyspieszy to jego rozpatrzenia. W ciągu około 2 miesięcy NFZ podejmie decyzję. Jeżeli zażąda uzupełnienia dokumentacji medycznej, twój lekarz ma na to 14 dni. Od decyzji odmownej nie ma odwołania.

Co przysługuje Ci w sanatorium?

Najpóźniej w drugiej dobie po przyjeździe spotkasz się z lekarzem. Na podstawie wstępnego badania i przywiezionej przez ciebie dokumentacji medycznej zdecyduje, z ilu i jakich zabiegów leczniczych powinnaś skorzystać. W ramach skierowania przysługuje Ci do 3 zabiegów przez sześć dni w tygodniu. Jeżeli chcesz, za zgodą lekarza możesz dokupić dodatkowe zabiegi. Za każdy będziesz musiała zapłacić średnio 5-15 zł (niektóre są droższe). Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej możesz skorzystać, gdy tylko zajdzie potrzeba. Co tydzień odbywa się badanie kontrolne, a w ciągu 48 godzin przezd wyjazdem końcowe badanie lekarskie. Sanatorium zapewnia Ci też dietę odpowiednią do twojego stanu zdrowia.

W jakim terminie i do jakiego sanatorium możesz pojechać?
O tym, dokąd pojedziesz, decyduje NFZ. Wprawdzie lekarz wystawiający skierowanie może zaproponować miejsce pobytu, ale nie jest to wiążące. Termin kuracji zależy od ilości wolnych miejsc w wyznaczonym uzdrowisku. Obecnie na wyjazd czeka się 9-12 miesięcy. Gdy twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz informację, dokąd i przypuszczalnie kiedy pojedziesz. Potwierdzone przez oddział NFZ-u skierowanie otrzymasz listownie około 60 dni przed wyznaczonym terminem leczenia.

Możesz przyspieszyć wyjazd:

Oddziały NFZ-u prowadzą listy osób oczekujących na leczenie. Zdarzają się zwroty skierowań, a wtedy pacjenci z listy są o tym informowani. Gdy nowy termin będzie ci odpowiadał, pojedziesz wcześniej. Jeżeli możesz wybrać się do uzdrowiska w dowolnym czasie, poinformuj o tym NFZ. Licz się jednak z tym, że skierowanie otrzymasz zaledwie kilka, kilkanaście dni przed turnusem. Razem z małżonkiem: Możesz starać się o wyjazd do sanatorium z małżonkiem. NFZ nie ma jednak obowiązku skierować Was do tego samego kurortu i w tym samym terminie. Prawo takie przysługuje tylko wtedy, gdy jeden z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończył 65 lat.

Zmiana terminu:
Jeżeli nie możesz pojechać w wyznaczonym terminie, zwróć skierowanie do oddziału NFZ-u. Gdy rezygnujesz z przyczyn od ciebie niezależnych (wypadek, choroba), dołącz do skierowania dokumenty, które to potwierdzą. NFZ może ci wtedy wyznaczyć nowy termin wyjazdu. W innych przypadkach trzeba ponownie ubiegać się o skierowanie.

Rezerwacja pokoju:


NFZ w tym nie pośredniczy. Dlatego gdy otrzymasz skierowanie, zadzwoń do sanatorium i ustal szczegóły. Gdy chcesz decydować: Jeżeli zależy ci, by pojechać do konkretnego uzdrowiska i w określonym terminie, złóż do oddziału NFZ-u wniosek o leczenie ambulatoryjne. Wtedy sama opłacasz kwaterę i wyżywienie, a za darmo będziesz miała zabiegi w wybranym przez siebie sanatorium. Leczenie ambulatoryjne może trwać 6-18 dni. Określ we wniosku, na jaki okres chcesz wyjechać.

Ile zapłacisz?

Za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym nic nie płacisz. W sanatorium musisz częściowo pokryć koszty wyżywienia i zakwaterowania. Zależą one od terminu pobytu i standardu pokoju, w którym mieszkasz (szczegóły w ramce obok). Jedynie dzieci oraz młodzież ucząca się (do 26. roku życia) i niepełnosprawna leczą się w sanatorium za darmo. We własnym zakresie opłacasz też przejazd do sanatorium i powrót do domu oraz tzw. opłatę klimatyczną (około 3 zł za dobę).
Jeżeli chciałabyś towarzyszyć swojemu dziecku podczas leczenia w sanatorium, za swój pobyt płacisz pełną stawkę.

Turnus 21 - dniowy w okresie 1.10 - 30.04
pokój 1-osobowy z łazienką 483 zł
pokój 1-osobowy w studiu 399 zł
pokój 1-osobowy bez łazienki 378 zł
pokój 2-osobowy z łazienką 294 zł
pokój 2-osobowy w studiu 252 zł
pokój 2-osobowy bez łazienki 220,50 zł
wieloosobowy z łazienką 189 zł
wieloosobowy w studiu 168 zł
wieloosobowy bez łazienki 157,50 zł

Turnus 21 - dniowy w okresie 1.05 - 30.09

pokój 1-osobowy z łazienką 630 zł
pokój 1-osobowy w studiu 567 zł
pokój 1-osobowy bez łazienki 504 zł
pokój 2-osobowy z łazienką 420 zł
pokój 2-osobowy w studiu 378 zł
pokój 2-osobowy bez łazienki 294 zł
wieloosobowy z łazienką 220,50 zł
wieloosobowy w studiu 199,50 zł
wieloosobowy bez łazienki 189 zł

W jakim terminie i do jakiego sanatorium możesz pojechać?


O tym, dokąd pojedziesz, decyduje NFZ. Wprawdzie lekarz wystawiający skierowanie może zaproponować miejsce pobytu, ale nie jest to wiążące. Termin kuracji zależy od ilości wolnych miejsc w wyznaczonym uzdrowisku. Obecnie na wyjazd czeka się 9-12 miesięcy. Gdy twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz informację, dokąd i przypuszczalnie kiedy pojedziesz. Potwierdzone przez oddział NFZ-u skierowanie otrzymasz listownie około 60 dni przed wyznaczonym terminem leczenia.

Możesz przyspieszyć wyjazd:

Oddziały NFZ-u prowadzą listy osób oczekujących na leczenie. Zdarzają się zwroty skierowań, a wtedy pacjenci z listy są o tym informowani. Gdy nowy termin będzie ci odpowiadał, pojedziesz wcześniej. Jeżeli możesz wybrać się do uzdrowiska w dowolnym czasie, poinformuj o tym NFZ. Licz się jednak z tym, że skierowanie otrzymasz zaledwie kilka, kilkanaście dni przed turnusem.

Razem z małżonkiem:


Możesz starać się o wyjazd do sanatorium z małżonkiem. NFZ nie ma jednak obowiązku skierować was do tego samego kurortu i w tym samym terminie. Prawo takie przysługuje tylko wtedy, gdy jeden z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończył 65 lat.
Reklama

Czy masz prawo do zwolnienia?

Gdy jedziesz do szpitala uzdrowiskowego, masz prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Nie jest to jednak obowiązkowe. Jeżeli wolisz, możesz wziąć urlop. Zwolnienie nie przysługuje Ci, gdy wybierasz się do sanatorium lub na leczenie ambulatoryjne. Dzieci uczące się w szkole podstawowej i gimnazjum mogą jechać do uzdrowiska w dowolnym czasie, bo mają tam zajęcia lekcyjne. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych jest kierowana do sanatorium tylko w wakacje lub ferie.

To Ci jest potrzebne

Do sanatorium weź następujące dokumenty: skierowanie potwierdzone przez NFZ, dowód osobisty, aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne (np. legitymację ubezpieczeniową, odcinek renty lub emerytury, zaświadczenie z urzędu pracy, jeśli jesteś zarejestrowana jako bezrobotna), dokumentację medyczną (m.in.: wyniki badań, kartę informacyjną ze szpitala). Nie zapomnij leków, które stale zażywasz. Powinnaś mieć też strój gimnastyczny i czepek kąpielowy.