Jak ustalić, który żywioł nad tobą panuje? Są różne sposoby. Można to np. wyczytać z wyglądu twarzy. Jej kształt, układ poszczególnych części, wielkość nosa czy oczu, oddalenie ich od siebie - wszystko ma znaczenie. Zresztą na podstawie tych danych można określić nie tylko charakter, lecz także rozpoznać stan zdrowia czy wyznaczyć najlepszą dla danego człowieka dietę. Sztuka czytania z twarzy jest dość trudna - my skupimy się więc tylko na kilku szczegółach, wystarczających do określenia przypisanego nam żywiołu.

Do przeprowadzenia testu niezbędne będzie lustro - musisz przecież umieć opisać swoją twarz! Zanim przystąpisz do zabawy, zastanów się też, jaki masz charakter, jak się zachowujesz. Odpowiedz na poniższe pytania, zaznacz odpowiedzi, a potem sprawdź, które wybierałaś najczęściej. Przeczytaj rozwiązanie i zaufaj chińskim astrologom.

Przyjrzyj się dokładnie swojej twarzy. Który opis pasuje do Ciebie najbardziej?

A Mam pociągłą twarz, długi, wąski nos, szerokie, wysokie, odsłonięte czoło.
B Moja twarz jest okrągła, rysy zdecydowanie miękkie.
C Twarz zdecydowanie kwadratowa z wyraźnie zarysowaną szczęką.
D Mam pociągłą twarz o bardzo wyraźnych rysach i wąskich, ale mocno zarysowanych kościach policzkowych.
E Mam trochę orientalną urodę, o nieco azjatyckich rysach twarzy: mam okrągłą buzię, a moje kości policzkowe są szerokie i wystające.

Podaj najbardziej charakterystyczne szczegóły Twojej twarzy:

A Wąskie oczy! Podobno poeci piszą o nich, że mają kształt migdałów. Do tego mam szczupłe, a nawet zapadnięte policzki.
B Wielkie oczy – znajomi zawsze mówią, że zajmują pół mojej twarzy!
C Żółtawa, ziemista cera i krzaczaste brwi.
D Najbardziej widoczne są moje piegi. Mam też bardzo ostre rysy i suchą skórę.
E Mam bardzo jasną karnację (kość słoniowa), wyraźnie zarysowane, wygięte w łuk brwi oraz idealnie proste włosy.

Pozbądź się fałszywej skromności i opisz pozytywne cechy swojego charakteru:

A
Jestem urodzonym przywódcą. Potrafię przyjąć na siebie nawet dużą odpowiedzialność i nie boję się tego.
B Jestem cicha i spokojna, na pewno zbyt wrażliwa. Ludzie cenią mnie za umiejętność słuchania.
C Jestem realistką, do życia podchodzę praktycznie. Rozsądnie gospodaruję pieniędzmi i umiem je oszczędzać.
D Kocham ryzyko, przygody i spontaniczność.
E Nigdy się nie poddaję i potrafię rozwiązać większość problemów. Umiem udzielać rad!

Obiektywnie przyznaj się do swoich największych wad!

A Jestem niecierpliwa, impulsywna i łatwo wpadam w irytację!
B Często czuję się zagubiona i zupełnie niepotrzebnie zamartwiam się na zapas.
C Potrafię być cyniczna i bardzo uszczypliwa. Nie umiem też powstrzymać się przed złośliwą krytyką.
D Jestem narwana, lekkomyślna, działam pod wpływem emocji, którym się łatwo poddaję!
E Mam osobowość nieco depresyjną. Jestem typem skrytego samotnika.

DRZEWO najwięcej odpowiedzi A

Z drzewem łączy się gniew - ale nie musi to być złe, niszczące uczucie. Tak dzieje się tylko wtedy, gdy ktoś lub coś cię ogranicza. Nie możesz być spętana i zniewolona, bo wówczas wpadasz w depresję! Potrzebujesz wyzwań, a jasno postawiony cel wyzwala w tobie energię do działania.
Rady dla ciebie: Częsty ból głowy to efekt stresów! Zmień tryb życia, koniecznie przeznacz więcej czasu na sen. Dużo spaceruj - kontakt z naturą to dla ciebie zastrzyk energii! A formy aktywności, które dobrze ci zrobią, to pilates lub joga.
Twoja dieta: Jeżeli chcesz zachować zdrowie i wewnętrzną równowagę, jedz warzywa zielone i strączkowe, buraki oraz cytrusy. Unikaj natomiast sera, jajek, orzechów i alkoholu.

WODA najwięcej odpowiedzi B

Jesteś łagodna i spokojna, ale jak mówią: cicha woda brzegi rwie! Wszystko w porządku dopóki inni szanują twoje potrzeby i uczucia. Potrafisz pokazać pazury, gdy coś jest nie tak. Jesteś świetnym słuchaczem i mediatorem, umiesz też udzielać cennych rad.
Rady dla ciebie: Łatwo się wypalasz, powinnaś więc zadbać o codzienny na relaks po pracy, który cię wyciszy i uspokoi. Warto, abyś nauczyła się medytować - dzięki temu oczyścisz umysł ze stresów!
Twoja dieta: Pij dużo wody. Polecamy też orzechy, jagody, zupy. Ogranicz spożycie soli i białka!

ZIEMIA najwięcej odpowiedzi C

Nie umiesz żyć bez ludzi, musisz czuć ich sympatię. Jednak rządzą tobą uczucia – łatwo więc tracisz równowagę a wówczas znajomi cię unikają!
Rady dla ciebie: Przede wszystkim naucz się panować nad emocjami i nie wpadaj w panikę, gdy coś dzieje się nie po twojej myśli. Czasem powiedz sobie: „trudno” i nie przejmuj się tak bardzo każdą drobnostką! Godne polecenia są dla ciebie medytacja oraz tai-chi.
Twoja dieta: Jedz dużo warzyw korzeniowych oraz ryżu. Ogranicz w diecie cukier oraz nabiał, a także zimne przekąski. Nie jedz w nocy!

OGIEN najwięcej odpowiedzi D

Prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, a masz rzeczywiście imponujące zasoby energii. Jednak czasem się wypalasz - dzieje się tak wówczas, gdy tracisz z oczu cel. Nie umiesz wtedy wykrzesać z siebie optymizmu i radości!
Rady dla ciebie: Bardzo potrzebujesz akceptacji - swojej i innych, dlatego warto, aby wśród twoich przyjaciół znaleźli się ludzie myślący podobnie jak ty! Zadbaj też, by wokół ciebie stale działo się coś ciekawego, inspirującego - gdy jest zbyt spokojnie, zorganizuj imprezę.
Twoja dieta: Przede wszystkim polecamy zielone warzywa i ryby, nie żałuj też przypraw, za to odstaw wszystkie używki.

METAL najwięcej odpowiedzi E

Jesteś silna i twarda, masz też duże poczucie humoru. Należysz do pracowitych osób i lubisz doprowadzić wszystko do końca. Musisz być w centrum uwagi, w przeciwnym razie szybko się zniechęcasz!
Rady dla ciebie: Długo przeżywasz niepowodzenia, dlatego powinnaś regularnie oczyszczać swój umysł poprzez medytację, zmianę klimatu i otoczenia, rozmowy z przyjaciółmi.
Twoja dieta: Nie może w niej zabraknąć czosnku, ryżu, błonnika, ziaren zbóż. Zrezygnuj z fast foodów.