Wiara w posiadane umiejętności to dzisiaj cecha pożądana na rynku pracy. Postrzeganie samego siebie ma ogromny wpływ na to, jak widzą nas inni. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci poczuć się pewniej w codziennych sytuacjach.

Reklama

1. Odpowiedni ubiór

Choć nie szata zdobi człowieka, a człowiek szatę, to ubiór znacząco wpływa na naszą samoocenę. Jeśli nie wyglądamy dobrze, zmienia się nasz sposób poruszania się i nawiązywania kontaktów. Określ więc w czym dobrze wyglądasz i czujesz się najlepiej. Zaangażuj znajomych, którzy twoim zdaniem najlepiej dobierają swoje stroje, by wypowiedzieli się o twoich kompozycjach. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu ubioru wzrasta nasza samoakceptacja, która jest fundamentem w budowaniu pewności siebie.

2. Pracuj nad sobą

Podobnie jak wygląd zewnętrzny, tak i sprawność fizyczna ma wpływ na samoocenę. Jeśli jesteś w dobrej formie, to czujesz się pewniej, atrakcyjniej i masz energię do działania. Zacznij ćwiczyć, by poprawić swój wygląd i samopoczucie, a także odreagować stres.

3. Rób to, czego nie umiesz

Podejmuj się zadań, których nie umiesz i których się boisz. Jeśli obawiasz się np. rozmowy o pracę czy nawiązywania nowych znajomości, zastanów się, co powinieneś powiedzieć lub zrobić, by dobrze wypaść. Trenuj, a później próbuj. Im więcej rozmów odbędziesz tym więcej się o sobie dowiesz. Zacznij przebywać wśród ludzi, a zobaczysz, że nowe znajomości nawiązują się szybko i w przyszłości procentują.

4. Prezentuj sylwetkę

Sposób, w jaki dana osoba się prezentuje, może o niej bardzo dużo powiedzieć. Osoby, które chodzą ospale, ze zwieszonymi ramionami sygnalizują, że brak im pewności siebie. Są postrzegane jako osoby bez entuzjazmu, a wszystko, co robią jest mało ważne. Stań prosto, trzymaj ramiona odchylone do tyłu, a wszyscy będą wiedzieli, że jesteś pewien swoich umiejętności.

5. Nie bój się mówić

Podczas dyskusji wiele osób mówi cicho, by nie narażać się na ocenę innych osób. I choć mogłoby się wydawać inaczej, ludzie są bardziej tolerancyjni niż nam się wydaje. Dlatego gdy jesteś w grupie, staraj się odzywać, jeśli możesz, siadaj w pierwszych rzędach. Dzięki temu staniesz się lepszym mówcą, pewnym swoich pomysłów i opinii na dany temat.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów marki 4Flex.