Na możliwości zapamiętania twarzy wpływa sposób, w jaki przesuwamy wzrok przyglądając się nowo poznanej osobie. Odkryliśmy, że kobiety patrzą dłużej niż mężczyźni na nowe twarze, co pozwala im tworzyć bogatszą pamięć - wyjaśniła w komunikacie profesor Jennifer Heisz z McMaster.

Reklama

Podczas badań rejestrowano ruchy oczu osób, którym na ekranie komputera pokazywano losowo wybierane zdjęcia. Uważniejsze przyglądanie się szczegółom twarzy przez kobiety odbywa się nieświadomie. Ważny jest początek obserwacji, kiedy mózg koduje zauważane szczegóły.

Naukowcy z McMaster uważają, że zmiana sposobu, w jaki przyglądamy się nowym twarzom, jest możliwa, a to oznacza, że można poprawić jakość ludzkiej pamięci.

Dodatkowa obserwacja twarzy zmniejszała różnice między płciami w umiejętności rozpoznawania twarzy, co sugeruje, że mężczyźni mogą poprawić swoją pamięć i rozpoznawanie dzięki zauważaniu większej liczby informacji i zapamiętywaniu w trakcie dokładniejszej obserwacji. Strategia dokładniejszej obserwacji i kodowania może okazać się prostym sposobem polepszenia pamięci w grupach z problemami pamięci - można przeczytać w artykule.

Na stronie internetowej uniwersytetu McMaster można znaleźć zdjęcia pokazujące, na które części twarzy standardowo zwraca uwagę kobieta, a na które - mężczyzna. U kobiet obszar obserwacji jest większy, obejmuje całość oczu, brwi, kości policzkowe, całość nosa i większy obszar dokoła ust. U mężczyzn pierwszy "scanning" obejmuje oczy, nos i usta.

McMaster jest jednym z czterech kanadyjskich uniwersytetów znajdujących się na liście stu najlepszych uniwersytetów na świecie.