- Ubrania i kolory, jakie mamy na sobie w widoczny sposób wpływają na nasze zachowanie i sposób bycia. Kolor czerwony utożsamiany jest z siłą i pewnością siebie - tłumaczy psycholog Gayle Brewer z University of Central Lancashire, autor badań.

Reklama

W badaniu, 29 proc. kobiet przyznało, że chciałoby częściej prezentować się w czerwieni, wierzą, że jest to kolor, który dodaje im siły i pewności siebie. Dlatego też co dziesiąta badana przyznała, że zakłada czerwoną sukienkę do pracy tylko po to, aby zaimponować współpracownikom. A te z pań, które nie mają na tyle odwagi, aby ubrać się w czerwień, pamiętają o sile czerwonej szminki na ustach. 26 proc. kobiet podkreśla, że czerwona pomadka sprawia, że czują się pewniejsze.

Czerwień zwykle jest uznawana za "kolor kolorów", dlatego też jej symbolika jest tak bogata. Czerwień zwykle kojarzona jest z miłością, namiętnością i płomiennym uczuciem. W Chinach jest również uznawana za kolor szczęścia, powodzenia i miłości - na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie. W Polsce na maturach - czerwone podwiązki.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!