Zgodnie z powszechnym przekonaniem, to kobiety najczęściej naciskają swoich partnerów na zalegalizowanie związku i wyprawienie hucznego wesela. Marzenie o księciu na białym koniu i idealnej ceremonii podobno towarzyszy im od najmłodszych lat. Okazuje się jednak, że wraz z postępującym równouprawnieniem kobiety przestały postrzegać małżeństwo jako jedyną słuszną drogę życia, a sceptyczne nastawienie do niego mają już młodsze dziewczęta.

Reklama

Dowiodły tego przeprowadzone przez Brytyjczyków badania dotyczące kształtowania się życiowych postaw u dzieci. Wykazały one, że chociaż większość dziewcząt postrzega instytucję małżeństwa pozytywnie, tylko 46 proc. uważa ją za najlepszy rodzaj relacji. Jednocześnie aż 56 proc. chłopców myśląc o przyszłości widzi się w roli męża i ojca, a małżeństwo należy do jednej z ich życiowych aspiracji - podaje brytyjska gazeta "The Telegraph".

Badania wykazały również, że siedem proc. dziewcząt twierdzi, iż najlepiej dla nich byłoby w ogóle nie wychodzić za mąż i zachować swoją niezależność. Ogólnie rzecz biorąc, tylko jedna na pięć marzy o białej sukience i myśli o ślubie jak o oznace życiowego sukcesu.

Dziewczęta mają też bardziej optymistyczne podejście do swojej pracy zawodowej i ewentualnego samotnego macierzyństwa. W opinii aż 68 proc. rodzice wychowujący dzieci w pojedynkę nie są w niczym gorsi od par. Tego samego zdania jest już tylko połowa ankietowanych chłopców. Podobnie o wiele większy odsetek, bo 81 proc. młodych kobiet wierzy, że mają większe szanse na karierę i realizację zawodową niż ich matki. Natomiast 38 proc. chłopców dorasta w przeświadczeniu, że będzie im bardzo trudno dorównać osiągnięciami ojcom.

- Młode kobiety mają dziś zdecydowane poglądy na ten temat i to w większości bardzo różne od tych, jakie mają chłopcy - powiedział Gill Slocombe, główny autor badań. - Dziewczyny nadal cenią rodzinę i małżeństwo, ale najwyraźniej nie są one dla nich definicją sukcesu - dodał.

Badanie, przeprowadzone zostało wśród dzieci i młodzieży w wieku od siódmego do 21 roku życia.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!