Chociaż w dzisiejszych czasach mężczyźni przywiązują coraz większą wagę do swojej aparycji i wysportowanej sylwetki, to jednocześnie kobietom chętniej wybaczają ich niedoskonałości. Szczupła sylwetka, ponętne kształty i dopieszczony w szczegółach strój, dla współczesnych mężczyzn nie są już tak ważne jak inteligencja i charakter. Choć panowie są wzrokowcami i pierwsze wrażenie wizualne zaważa na tym, czy zrobią ten pierwszy krok, to w wyborze życiowej partnerki, kierują się jej osobowością.

Reklama

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu York, podczas gdy w XXI wieku mężczyźni skupiają mniejszą uwagę na zewnętrznych walorach kobiet, tak dla pań dobra prezencja płci przeciwnej ma większe znaczenie niż dawniej. Atrakcyjność fizyczna potencjalnego męża wygrywa nawet z zawartością jego portfela.

- Tradycyjnie kobiety wolą bogatych mężczyzn, którzy posiadają środki do zapewnienia bytu i inwestowania w dzieci. Odkryliśmy jednak, że w dzisiejszych czasach preferencje pań są już nieco inne i to wygląd mężczyzny ma większe znaczenie - powiedział autor badań, dr Marcel Zentner.

Naukowcy zauważyli również zmienność oczekiwań płci w stosunku do partnerów w zależności od kraju. W państwach, gdzie kobiety tradycyjnie zajmują się domem, majętność partnera ma dla nich większe znaczenie. Szukają bogatych mężów, którzy zapewnią rodzinie odpowiedni poziom życia. W krajach, gdzie jest większe równouprawnienie płci, aktywne zawodowo i samowystarczalne kobiety kładą z kolei większy nacisk na fizyczną atrakcyjność mężczyzn.

Badania obaliły również częściowo pogląd, że droga do serca mężczyzny wiedzie przez żołądek, a perfekcyjna pani domu przestaje być ideałem kobiety. Współcześnie panowie bardziej interesują się przedstawicielkami płci pięknej, które chętnie wyrażają własne zdanie, poglądy, opinie, mają ciekawy charakter i piękny intelekt.

- Odkryliśmy, że w społeczeństwach takich jak Wielka Brytania, a przede wszystkim w krajach skandynawskich, mężczyźni za najbardziej wartościową cechę kobiet uważają inteligencję. To dla nich dużo ważniejsze niż umiejętność gotowania, czy idealna sylwetka - potwierdza dr Zentner.

Naukowcy podkreślają przy tym społeczno-kulturowe korzyści, jakie płyną ze wzrastającej równości płci w obecnych czasach. Nie tylko uwalnia ona od dotychczasowych stereotypów dotyczących modelowych rodzin i ról płci w społeczeństwie, ale zmienia to również na lepsze postrzeganie samych siebie. Coraz mniej rzeczy "nie przystoi" z racji płci.

- Mężczyźni mogą się zrelaksować, nie czując presji konieczności nagromadzania dóbr i bogactwa, ale nie muszą też czuć wstydu dbając o swój wygląd - dodał autor badań.

Psychologowie z Uniwersytetu York przeprowadzili badania na grupie 12.000 osób w ponad 30 krajach. Jedno z najciekawszych spostrzeżeń, płynących z opublikowanej w czasopiśmie "Psychological Science" analizy priorytetów w wyborze partnera to, że inteligencja jest dziś naprawdę seksy, kobieta może być mądra, a jej partner piękny.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA!