Najbardziej relaksujące jest dla człowieka jest morze – orzekli naukowcy. Plaża i morskie fale okazały się być bardziej relaksujące i sprzyjające wypoczynkowi niż inne przyjazne i naturalne scenerie. Co takiego to morze w sobie może mieć?

Reklama

Wielka woda relaksuje najbardziej

Wspomniane odkrycie jest zasługą naukowców z European Centre for Environment and Human Heath, którzy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na ludzi mają różne krajobrazy i scenerie. Pod lupę wzięto morze, wieś oraz scenerię miejskiego parku. Dwuletnie badanie, któremu poddano ponad 2,5 tysiąca osób wykazało, że spośród wymienionych scenerii najbardziej relaksujące okazało się morze. Drugie miejsce zajęła wieś, najmniej relaksujący okazał się – co nie dziwi – miejski park.

Skąd takie wyniki? Naukowcy podejrzewają, że w grę wchodzić może wrodzona pozytywna reakcja człowieka na wodę i związane z nią wrażenia zmysłowe - grę światła na powierzchni oraz szum fal.

Morze relaksuje bardziej niż pobyt na wsi czy w parku / Shutterstock

Odpoczniesz nawet w parku

Wyniki badań zachęcają jednak do wszelkich pobytów na łonie natury. Wszystkie bowiem wymienione scenerie, zarówno morze, jak i wieś oraz miejski park, sprzyjały uczuciu radości, spokoju oraz odpoczynkowi. Drogie wczasy i wyjazdy nie są zatem koniecznością. Jeśli nawet brakuje czasu lub funduszy na dalszą wyprawę, możesz odetchnąć od stresu i poprawić sobie samopoczucie i – choćby spacerem do parku.
Zatem do dzieła!

>>> Czytaj także: Samotność spędza sen z powiek! Udowodnili to naukowcy