Dwie trzecie kobiet uważa, że obowiązki dnia codziennego je przerastają i są stale zmęczone. Aby sprostać oczekiwaniom bycia matką, żoną i kobietą sukcesu, sięgają po duże ilości cukru i kofeiny - twierdzi dr Frank Lipman, trener rozwoju.

Reklama

Przemęczenie nową epidemią

W swojej najnowszej książce "Revive: End Exhaustion And Feel Great Again" (Wróć do życia: Skończ z wyczerpaniem i na nowo ciesz się życiem) dr Frank Lipman nazywa tempo i presję życia współczesnych kobiet "chorobą stylu życia". Książka znalazła się na liście publikacji polecanych przez Gwyneth Paltrow na jej blogu o zdrowym stylu życia "Goop".

"Wyczerpanie osiągnęło poziom epidemii" - pisze Lipman odnosząc się do opisywanej przez siebie grupy kobiet jako "generacji wyczerpania" (spent generation).

"Kiedy budzimy się rano, powinniśmy czuć energię i siłę, a nie potworne zmęczenie. Typowa ofiara wyczerpania szybko się starzeje i ma podpuchnięte oczy. Choć jest stale przemęczona, jej umysł nie próbuje zwolnić. Wszystko jawi się jej jako wyjątkowo trudne zadanie i ma problemy ze skoncentrowaniem się na jednej rzeczy. Takich kobiet jest dzisiaj bardzo dużo, to cała generacja kobiet" - mówi Lipman.

Generacja wyczerpania napędzana używkami

Reklama

Jego zdaniem dzień typowej przedstawicielki "wyczerpanego pokolenia" zaczyna się zanim jeszcze wstanie słońce, a z nerwowego snu wyrywa ją budzik. Taka kobieta automatycznie sięga po kubek kawy, która postawiłaby ją na nogi, a do niej wybiera bogate w cukry rogale lub muffiny. Po takim posiłku dostaje zastrzyk energii, który będzie próbowała podtrzymać przez cały dzień, a to oznacza jeszcze więcej cukru i kofeiny. Dzień zakończy późno, próbując nadrobić przed snem wszystkie zaległości.

Z czasem permanentny stres rozregulowuje gospodarkę hormonalną organizmu. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet, ponieważ mają one do wypełnienia więcej ról.

Kobiecie jest trudniej. Jak się nie dać?

"Mężczyźni zwykle nie muszą zajmować się dziećmi. Kobiety są zarówno matkami, jak i żonami, a do tego jeszcze organizatorkami życia rodzinnego. Starają się być wszystkim dla wszystkich. Jednym słowem mają dużo na głowie" - dodał Lipman.

Wyczerpanym kobietom zaleca wsłuchanie się w swój organizm i powrót do naturalnego rytmu. Jednym ze sposobów ma być spanie w całkowitej ciemności - najlepiej z maską na oczach. Jedzenie posiłków nie powinno odbywać się przed komputerem, a każdego dnia warto znaleźć czas na krótki spacer. W zredukowaniu cukrów i kofeiny może pomóc bogate w proteiny śniadanie, np. jajka i wędzone ryby.

>>> Kulinarna wojna żony z teściową. Mężczyźni wolą kuchnię mamusi...