Portal DilyScience opisuje badania przeprowadzone przez Spike'a W.S. Lee i Norberta Schwarza z Uniwersytetu Michigan, którzy twierdzą, że faktyczne mycie części ciała może pomóc nam osiągnąć poczucie oczyszczenia duchowego i psychicznego.

"Oczyszczanie to pozbywanie się jakiś pozostałości. Poprzez mycie rąk, kąpiel, prysznic a nawet samo wyobrażenie sobie tych czynności, ludzie ludzie pozbywają się poczucia niemoralności, nieszczęścia lub wątpliwości dotyczących jakiś decyzji. Doświadczenie pozbywania się jakiś pozostałości i nieczystości z ciała, przenosi się również na niematerialne zanieczyszczenia." - twierdzi cytowany przez DailyScience Spike Lee.

Jedno z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wykazało, że ludzie są skłonni lepiej oceniać postępowanie moralne innych, kiedy widzą ich w czystym i zadbany otoczeniu. Gdy osoba poddawana ocenie znajdowała się w brudnym i brzydko pachnącym pokoju, badani znacznie gorzej oceniali jej zachowanie i postawę moralną. Podobna zależność wystąpiła w samoocenie osób biorących udział w badaniu. Ochotnicy, którzy jedynie wyobrażali sobie siebie jako czystych i świeżych oceniali się lepiej niż ci, którym polecono wyobrazić sobie siebie jako brudnych i śmierdzących.

Naukowcy udowodnili również, że metaforyczne "umywanie rąk" ma swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Jedno z przeprowadzonych przez nich badań pokazało, że użycie środka do dezynfekcji rąk miało wpływ na poczucie winy związane z podjętą decyzją. Osoby badane, którym pozwolono umyć ręce po dokonaniu takiej decyzji, przestawali myśleć o jej konsekwencjach, w przeciwieństwie do tych, którzy nie mieli okazji fizycznego oczyszczenia rąk.

Z oczyszczaniem nie powinniśmy jednak przesadzać. Badacze twierdzą bowiem, że możemy w ten sposób niechcący pozbyć się również pozytywnych odczuć. 

Cytowany przez DailyScience Spike Lee tłumaczy, że oczyszczanie pozwala na pozbycie się szczątkowego wpływu wcześniejszych doświadczeń na naszą świadomość. Jeśli te doświadczenia były pozytywne, również mogą zostać zmyte. Badania pokazały, że umycie rąk po przywróceniu wspomnień na temat jakiś pozytywnych wydarzeń z przeszłości, znacznie zmniejsza odczuwanie pozytywnych emocji i pozostawia ludzi mniej usatysfakcjonowanymi.