Jak informuje portal Charaktery.eu, kryzys przeżywany przez osoby w przedziale wiekowym 25-30 lat związany jest z nadmiarem wolności z jakim się spotykamy. Obecnie, młodzi ludzie mają zazwyczaj pełną swobodę w kierowaniu swoim życiem. Z jednej strony taka sytuacja daje im wiele możliwości, z drugiej strony zaś stanowi ogromne obciążenie psychiczne i lęk przed podjęciem niewłaściwej decyzji.

Reklama

Pojęcie "quarterlife crisis" zostało po raz pierwszy użyte przez amerykańskie dziennikarki Abby Wilner i Alexandrę Robbins. Obie kobiety same przeżyły kryzys w wieku 25 lat i zauważyły, że problem ten dotyczy dużego grona ich rówieśników.

Problemowi bliżej przyjrzał się psycholog Oliver Robinson z University of Greenwich w Londynie. Jego badania, opisane na portalu Charaktery polegały na ankiecie wypełnionej przez 1000 osób pomiędzy 25 a 35 rokiem życia. Okazało się, że aż 86% badanych, obecnie, bądź w przeszłości czuło silną presję związaną z chęci posiadania wymarzonej pracy i założenia rodziny przed 30 rokiem życia. Autor badania zauważył ponadto, że taki kryzys tożsamości najczęściej spotyka idealistów, którzy kończąc studia chcą jednocześnie spełniać się zawodowo i zakładać rodziny.

Cytowany przez Charaktery psycholog Johannes Kaufhold twierdzi zaś, że to pełna dowolność w wyborze drogi życiowej i duża liczba możliwości są odpowiedzialne za "quarterlife crisis". Świat, w którym żyjemy oferuje wiele różnych opcji, a w powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że należy w pełni wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, by osiągnąć w życiu sukces i spełnienie. Młodzi ludzie z drugiej strony jednak wahają się z podejmowaniem decyzji ponieważ boją się, że nietrafione wybory zaważą na ich życiu.

Studia dla większości ludzi są przedłużeniem okresu beztroskiej młodości i idealistycznej wizji świata. Po ich skończeniu trafiamy na rzeczywistość, która w wielu przypadkach znacznie odbiega od młodzieńczych wyobrażeń. Pierwsze zmarszczki i siwe włosy, tykający zegar biologiczny i odczuwana presja, by osiągać sukces doprowadzają do pierwszego bilansu życia. 25-30 latkowie zastanawiają się, czy ich życie wygląda tak, jak chcą aby wyglądało.

Jednym pocieszeniem w tej sytuacji są zapewnienia psychologów, iż osoby, które przeszły kryzys w wieku 25-30 lat mogą być spokojne, ponieważ zapewne ominie je kryzys wieku średniego.