Marzenia senne od wieków fascynowały i intrygowały ludzi. Niegdyś przypisywano im rolę proroczą, nazywano odzwierciedleniem duszy, a niekiedy nawet uważano za formę kontaktu z bogami.

Obecnie wiele osób poszukuje w snach odpowiedzi i wskazówek dotyczących ich życia. W mediach można znaleźć mniej lub bardziej poważne senniki interpretujące symbole pojawiające się w snach. Przyśnił Ci się pies? A może własny awans bądź choroba kogoś bliskiego? W senniku znajdziesz tłumaczenie takiego snu. Jednak czy taka uniwersalna interpretacja naprawdę istnieją?

Reklama

Specjaliści, którzy na poważnie zajmują się znaczeniem snów twierdzą, że nie ma jednego, uniwersalnego tłumaczenia sennych symboli, które pasowałoby dla każdego człowieka. To co śnimy, jest mocno osadzone w naszej podświadomości i tak jak każdy człowiek rożni się interpretacją otaczającej nas rzeczywistości, tak i ten sam symbol w snach różnych osób może oznaczać coś zupełnie innego.

Specjaliści podkreślają, że nie możliwa jest interpretacja snów w oderwaniu od emocji, problemów i kwestii zajmujących świadomość śniącej osoby. Zgodnie zauważają jednak, że uwzględniając te czynniki, ze snów da się wyczytać wiele na temat naszych lęków, stanów emocjonalnych czy podświadomych niepokojów.

Choć interpretowanie ludzkich snów powinno być bardzo indywidualne i mocno osadzone w realiach życia i uczuć danej osoby, to badacze tego tematu zauważyli, że istnieją pewne motywy, które powtarzają się w ludzkich snach niezależnie od czasów, wieku, miejsca zamieszkania, rasy czy pozycji społecznej człowieka.

Partycja Garfield, znana badaczka snów, przewodnicząca Stowarzyszenia Badań nad Snami wymieniła 12 ponadczasowych i ponadkulturowych grup marzeń sennych, które najczęściej powtarzają się w ludzkich snach:

1. Pościg bądź atak (odwrotnością jest przyjemny kontakt fizyczny, przytulanie, miłe spotkanie)

Reklama

2. Śmierć bądź choroba (odwrotnością jest uzdrowienie)

3. Brak kontroli nad pojazdem (sny odwrotne, o bezproblemowej jeździe zdarzają się bardzo rzadko)

4. Zgubienie bądź uszkodzenie rzeczy osobistej lub domu (odwrotnością są sny o ulepszeniu własności)

5. Niezdany egzamin, nieudany występ it. (przeciwieństwo to sny o zdanym egzaminie bądź udanym występie)

6. Spadanie, tonięcie, upadek (w wersji przeciwnej to latanie, przyjemne pływanie)

7. Nagość w miejscu publicznym, bądź strój nieodpowiedni do okoliczności (odwrotnością jest poczucie bycia pięknie ubranym, podziwianym)

8. Spóźnienie, nie zdążenie na czas

9. Problemy z jakimś urządzeniem, jego obsługą, bądź zepsuciem

10. Katastrofy naturalne bądź będące dziełem człowieka

11. Zagubienie bądź pułapka, ewentualnie odnalezienie czegoś, jakiegoś skarbu, ukrytego miejsca

12. Zmarłe osoby

Choć te motywy faktycznie często powtarzają się w snach wielu osób, to ich interpretacja, dla każdego śniącego może być inna. Nie ma wątpliwości co do tego, że sny są silnie związane z naszą psychiką i przeżywanymi emocjami, trudno jednak szukać jednego słusznego dla wszystkich snów wyjaśnienia symboli, jakie się w nich pojawiają.