Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie pod wieloma względami, a zamiłowanie do długich dyskusji o uczuciach jest jednym z podstawowych. Podczas, gdy my, czując się nieszczęśliwymi i niespełnionymi, pragniemy omówić problem, by ulżyć swoim emocjom i znaleźć jakieś rozwiązanie, mężczyźni taką rozmowę odbiorą jako atak na ich osobę, oskarżenia, a w najlepszym razie stratę czasu. Na tym polu pomiędzy kobietą i mężczyzną dochodzi do wielu nieporozumień.

Reklama

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Missouri wykazały, że rozmowy na temat związku przez mężczyzn nie są traktowane jako okazja do podzielenia się swoimi uczuciami, ale raczej jako coś dziwnego, nieprzyjemnego i nieprzynoszącego żadnych efektów.

Dr Patricia Love, która jest autorką poradnika "How To Improve Your Marriage Without Talking About It" (Jak udoskonalić swoje małżeństwo bez dyskutowania o nim) twierdzi, że przyczyna różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami w podejściu do omawiania uczuć leży w biologi i wykształconym w drodze ewolucji sposobom radzenia sobie ze stresem i intymnością.

Cofając się do czasów prehistorycznych, dr Love tłumaczy, że kobiety, których rola polegała na opiece nad dziećmi musiały polegać na wsparciu innych by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Teraz, we współczesnym świecie, wciąż wykazujemy tę pozostałość po naszych przodkach i radzimy sobie z problemami dzieląc się nimi z innymi.

Mężczyźni natomiast spełniali rolę obrońców - "Mężczyźni wiedzą, że kobiety wybierają ich pod kątem zapewniania im bytu i ochrony. Dlatego też mężczyzna koncentruje swoje wysiłki na tym, by spełnić się w tej roli i usatysfakcjonować swoją partnerkę. Kiedy ona chce z nim porozmawiać i komunikuje, że jest jakiś problem w ich związku, on podświadomie czuje, że nie spełnił swojej roli. To wywołuje u niego poczucie wstydu i odpowiednią reakcję emocjonalną."

Jak zatem zaradzić temu problemowi? Dr Love twierdzi, że kluczem do udanego związku jest komunikacja bez użycia słów. "Musimy zrozumieć, że zanim zaczniemy komunikować się werbalnie, musimy nawiązać kontakt niewerbalny poprzez dotyk, seks i robienie wspólnie różnych rzeczy, to wtedy następują momenty najgłębszej intymności."

"Jeśli zbudujesz swój związek na tym co robisz, a nie na tym co mówisz, Twój mężczyzna będzie z Tobą bardziej związany, nie będzie czuł się zagrożony i oboje będziecie mięli mniej powodów do nieporozumień." - podsumowuje dr Love.