Już od chwili swoich narodzin, naturalnie piękni ludzie są traktowani inaczej. Jako dzieci otrzymują więcej ciepła i miłości zarówno od członków rodny, jaki i obcych ludzi. Otoczenie jest wobec nich bardziej cierpliwe, łatwiej wybacza im przewinienia i serwuje więcej pieszczot oraz czułości. Naukowcy udowodnili, że nawet zawodowe opiekunki i nianie inaczej traktują ładne dzieci. Całe to pozytywne otoczenie ma ogromny wpływ na intelektualny i interpersonalny rozwój. Dzieci wychowujące się w tak przyjaznym otoczeniu mają większą wiarę w siebie, lepiej nawiązują kontakty z rówieśnikami ale także lepiej się uczą a w dorosłym życiu lepiej zarabiają.

Czy to oznacza, że osoby, które nie miały tego szczęścia, by urodzić się pięknościami będą skazane na trudniejsze życie? Nie do końca.

Okazuje się bowiem, że wcale nie trzeba być naturalną pięknością by być tak postrzeganą. Wysokorozwinięte kompetencje społeczne i inteligencja mogą zdziałać cuda w tym temacie. Socjolożka Catherina Hakim, na łamach portalu dailymail.co.uk udowadnia, że owszem, wrodzone piękno pomaga w życiu, ale bycia atrakcyjnym można się nauczyć.

Jako przykład autorka podaje kilka nazwisk z show biznesu. Victoria Beckham, która z wychudzonej dziewczyny z problemami z cerą stała się kobietą sukcesu i ikoną stylu. Jennifer Aniston, mało atrakcyjna w młodości, teraz jest jedną z największych gwiazd Hollywood, której sposób ubierania się i fryzury naśladują kobiety na całym świecie. I w końcu Madonna, niezbyt urodziwa o dość przeciętnym głosie zdołała uczynić z siebie żyjącą legendę muzyki pop. Jak wszystkie te gwiazdy zdołały zajść tak daleko po mimo braku oczywistej urody?

Socjolożka twierdzi, że ich sekret tkwi w charyzmie, inteligencji i umiejętnościach społecznych. Autorka uważa, że podstawą atrakcyjności jest tak zwany przez nią erotyzm, będący mieszanką piękna, seksapilu, energii życiowej, uroku osobistego, zdolności społecznych, umiejętności seksualnych i wiedzy na temat stosownego ubierania się. Kobiety, które wiedzą, jak zaprezentować siebie i wykorzystać swój talent i największe atuty wcale nie muszą być naturalnymi pięknościami, by w oczach innych być postrzeganymi jako atrakcyjne. Każdy może nauczyć się zasad etykiety społecznej, dobrych manier i reguł stylizacji. Autorka dodaje także, że każdy może częściej się uśmiechać, tak jak robią to z natury atrakcyjni ludzie, dzięki czemu świat będzie uśmiechał się do nich. 

Atrakcyjni są postrzegani jako bardziej kontaktowi i inteligentni, zarabiają więcej, odnoszą więcej sukcesów, mają bardziej udane życie erotyczne, nawiązują lepsze kontakty z otoczeniem, częściej zostają uniewinniania w procesach sądowych, są łagodniej karani, kiedy uzna się ich winnymi. Słowem, piękni mają w życiu łatwiej. Pamiętajmy jednak, że tą atrakcyjność można w sobie wyćwiczyć i bierzmy w tej kwestii przykład z celebrytów.