Podczas, gdy wykreowana przez Johnnyego Deppa postać z filmu "Don Juan de Marco" budzi nie tylko podziw, ale i ogromną sympatię, don juan w prawdziwym życiu absolutnie nie jest materiałem na męża czy stałego partnera. Oto, jakich mężczyzn psychologia zakwalifikowała do grupy patologicznych uwodzicieli.

Reklama

Jak wygląda Don Juan?

Don Juan to zazwyczaj przystojny, atrakcyjny mężczyzna, który wie, jak się zachować, by wzbudzić czyjś podziw i sympatię. Epatuje specyficzną atrakcyjnością, na którą niezwykle wrażliwa jest płeć przeciwna. Don Jun ma silną potrzebę rywalizacji i konkuruje w każdej możliwej sytuacji, dumnie obnosząc się ze swoimi zwycięstwami. Jednak poza tym wachlarzem dobrze znanych i dość oczywistych cech, don juan ma również kilka głęboko skrywanych przymiotów, których jego partnerki nie są w stanie zauważyć przez krótki okres znajomości.

Neurotyczną osobowość don juana psychologowie tłumaczą w dwojaki sposób. jedni uważają, że związana jest z dzieciństwem i okresem wczesnej dorosłości, kiedy to jako małych chłopiec don juan nie zaznał ze strony matki takiej uwagi i miłości jakiej oczekiwał. Ten brak uczuć ze strony rodzicielki, w dorosłości don Juan próbuje zrekompensować sobie licznymi, krótkotrwałymi związkami z kobietami.

Inni sądzą zaś, że don juan doświadczył w dzieciństwie bardzo intensywnej, acz powierzchownej i pozbawionej prawdziwych uczuć "miłości" ze strony matki, która sprawiła, że był "zepsutym" i rozpieszczonym dzieckiem. Z tego powodu, don juan nigdy nie dorośnie . Przez długi czas będzie też trzymał się swojej matki, przy której czuje się dobrze,

Psychologowie podsumowują, że don juan to niedojrzały, neurotyczny i niedostosowywany mężczyzna, który sam ze sobą nie czuje się dobrze. Przez ciągłe konkurowanie z innymi chce udowodnić, że jest dojrzały, co niestety nie jest zgodne z prawdą. Potrzeba ciągłego potwierdzania własnej wartości co chwilę popycha tego uwodziciela w ramiona innej kobiety. Nigdy nie zostanie na dłużej u boku jednej partnerki, ponieważ potrzebuje potwierdzenia własnej wartości i obawia się, że trwały związek mógłby zdemaskować jego niepewności siebie. Zarazem są to wysoko utalentowani kochankowie, którzy znają tajniki kobiecej psychologi i wiedzą, jak wydobyć z partnerki jej seksualność. Dlatego też cała ich strategia opiera się na grach z podtekstem seksualnym. Dzięki swoim umiejętnościom potrafią zadowolić partnerkę przy minimalnym nakładzie własnej energii.

Jeśli jakiejkolwiek kobiecie uda się usidlić don juana, niech nie liczy na udane małżeństwo. Mężczyzna z taką osobowością prędzej czy później zacznie zdradzać swoją partnerkę, a związek skończy się katastrofą. Ciekawe ile kobiet, trafiło w swoim życiu na mężczyznę, który pasuje do definicji współczesnego don juana.