Badacze zajmujący się znaczeniem pracy dla jednostki, wielokrotnie podkreślają, że aktywność zawodowa ma dla człowieka wartość nie tylko ekonomiczną, ale również społeczną i psychologiczną. Osoby aktywne zawodowo mają większe poczucie przynależności do społeczeństwa, czują się potrzebne i użyteczne. Dodatkowo, pracując tworzymy swoją niezależność, poprawiamy swoją samoocenę i stajemy się bardziej samodzielni. Ostatnie badania, przeprowadzone na Uniwersytecie Missouri wykazały, że wszystkie te właściwości pracy zawodowej mają pozytywny wpływ na postawę kobiet doświadczających przemocy domowej.

Reklama

"Matki, które pracują na pełen etat, nawet jeśli pozostają w niekorzystnej sytuacji, tworzą ekonomiczną stabilizację i silny model etyki zawodowej oparty na niezależności i kompetencjach". - twierdzi Kim Anderson, profesor z Uniwersytetu w Missouri. Zdaniem badaczy, kobiety, które w domu są ofiarami, dzięki postawom jakie wzmacnia w nich praca zawodowa, mają większe szanse na to, by zakończyć toksyczny związek i przerwać krąg przemocy.

Duże znaczenie przy radzeniu sobie z przemocą domową ma stabilność ekonomiczna ale bardzo istotnym jest to, jak praca zawodowa wpływa na samoocenę kobiety, jej poczucie samodzielności i postawę życiową.

Naukowcy dodatkowo stwierdzili, że bycie ofiarą przemocy domowej wpływa na postawę rodzicielską kobiety. Dziewczynki, których matki doświadczały takiego problemu, w przyszłości, podobnie jak one mogą cierpieć na PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Jednocześnie na zaburzenie to znacznie mniej narażone są kobiety pracujące zawodowo.