Najczęściej stresują w pracy relacje z przełożonym – 43 proc. ankietowanych jako główne źródło stresu wskazało swojego szefa, wynika z raportu Philipsa.

Reklama

Polaków stresują też współpracownicy (40 proc.). Ponad jedna trzecia badanych (37 proc.) wskazała jako powód stresu dojazd do pracy, a prawie trzech na dziesięciu stresuje się obawą przed utratą posady. Kilka razy w ciągu dnia. Tak często odczuwa stres aż 59 proc. Polaków. Kilka razy w tygodniu stresuje się 18 proc. osób, raz dziennie - 11 proc. Kilka razy w miesiącu odczuwa stres 8 proc. pracujących, zaś co kilka miesięcy - 4 proc., wynika z sondażu przeprowadzonego na stronach serwisu Praca.wp.pl. W tym głosowaniu uczestniczyło 3782.

Polacy należą do jednych z najbardziej zestresowanych pracowników w Europie. A to dlatego, że należą do najbardziej zapracowanych nacji.

Psychologowie, lekarze i inspektorzy pracy alarmują. Ich zdaniem stres w pracy to już poważny problem społeczny. Nowe wyzwania, konieczność pracy pod presją czasu, czy wymóg błyskawicznego podejmowania decyzji, zawsze prowadzą do stresu, ten zaś do różnego rodzaju zaburzeń funkcjonowania organizmu - od nerwic poczynając, a na zawałach serca i depresjach kończąc.