Badacze coraz częściej analizują singlizm - zjawisko samotności z wyboru. W najbliższym czasie dowiemy się więcej o tym wyraźnym ostatnio trendzie.

Reklama

W Collegium Civitas w Warszawie rusza cykl bezpłatnych, otwartych wykładów na temat singli - informuje "Dziennik Polski". To pierwsze tego typu naukowe seminarium w Polsce.

W zajęciach będą brać udział pracownicy naukowi, studenci oraz doktorzy, a także wszyscy ci, którzy chcą posłuchać m.in. o przeżywaniu samotności przez osoby żyjące w pojedynkę, o znaczeniu rodzin i przyjaciół oraz typologii wielkomiejskich singli.

Badania socjologiczne, których wyniki zostaną przedstawione w ramach wykładów, przeczą powszechnie przyjętemu wizerunkowi singla. "Większość osób słysząc słowo: singiel ma wyobrażenie młodego, dobrze wykształconego i dobrze zarabiającego człowieka żyjącego w wielkim mieście, który jest zadowolony z życia w pojedynkę" - mówi dr Julita Czernecka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, która przeprowadziła badanie wśród samotnych osób z dużych miast, będących w wieku 25-40 lat.

Badanie wśród młodych ludzi pokazało jednak, że problem jest znacznie bardziej złożony. Najwięcej badanych przyznało, że negatywne doświadczenia w poprzednich związkach zraziły ich do kolejnych poważnych relacji.